Chcesz zostać kurierem? O tym musisz wiedzieć!

Chcesz zostać kurierem? O tym musisz wiedzieć!

Myślisz o podjęciu pracy jako kurier?

Musisz wiedzieć, że w tym zawodzie nie wystarczy tylko umiejętność prowadzenia auta. Wbrew pozorom to odpowiedzialny zawód i nie każdy się do niego nadaje. Dużym plusem jest to, że kurier najczęściej sam ustala harmonogram pracy –  otrzymuje listę adresatów, którym ma przekazać przesyłki, a następnie ustala kolejność dostawy.  Powinien oczywiście wcześniej umówić się telefonicznie z odbiorcą, aby uniknąć marnowania paliwa, w sytuacji, gdy danej osoby nie będzie w domu. W zawodzie kuriera ważna jest dyspozycyjność i umiejętność pracy pod presją czasu.

Co jest Ci potrzebne na start?

Żeby zostać kurierem nie trzeba posiadać wyższego wykształcenia. Oczekiwania formułuje konkretna firma przewozowa, w której chcesz ubiegać się o stanowisko. Najczęściej jednak wymagane jest prowadzenia własnej działalności gospodarczej – wiąże się ona jednak z ryzykiem, warto więc wcześniej podjąć współpracę z doświadczonym kurierem, jeżeli dopiero zaczynasz swój biznes i nie miałeś z tym prędzej styczności (pracuje się wówczas jako podwykonawca). Oczywiście w pracy kuriera niezbędne jest posiadanie prawa jazdy i samochodu – raczej nie wystarczy małe, osobowe auto. Musisz pomyśleć  nad zakupem większego,  które pomieści niekiedy naprawdę  duże paczki. Ponadto zabezpieczenia samochodu i wyposażenie go zgodnie ze standardami konkretnej firmy to także obowiązek potencjalnego pracownika.

Nie zapominajmy o tym, że kurier poza prowadzeniem samochodu pracuje głównie w kontakcie z ludźmi – dlatego też w tym zawodzie bez wątpienia ważna jest samodyscyplina, komunikatywność i kultura osobista.

Chcesz zostać kurierem? O tym musisz wiedzieć!

Aby zostać kurierem, niezbędna jest również odporność na stres, umiejętność radzenia sobie w nieoczekiwanych sytuacjach oraz umiejętność zarządzania czasem. Jest to zawód odpowiedzialny, w którym niezwykle ważną cechą jest punktualność. Jeżeli kurier decyduje się na wcześniejsze poinformowanie klienta, że dostarczy paczkę o wyznaczonych godzinach, to powinien zjawić się w zapowiedzianym czasie. To świadczy o jego profesjonalizmie, a klient wiedząc takie podejście kuriera do swojej pracy chętniej będzie korzystał z usług danej firmy w przyszłości. Większość paczek powinna być otwierana przez klienta w obecności kuriera, który spisuje w razie potrzeby protokół szkody. Zdarzają się sytuacje, kiedy paczka zostanie uszkodzona lub zamówiona rzecz zwyczajnie nie będzie działać. Kurier powinien tak rozdysponować swój czas i poświęcić kilka minut, by klient w jego obecności mógł sprawdzić paczkę.

 

Dodaj komentarz