Głównym zadaniem przedstawiciela handlowego jest wspomaganie płynności zleceń w firmie. W związku z tym wielu przedsiębiorców mikro i średnich firm, które są w trakcie rozwoju, rozważają zatrudnienie przedstawiciela. Nie jest to jednak dobre w każdym momencie rozwoju firmy, bowiem w pierwszej kolejności należy przygotować przedsiębiorstwo na dużą ilość zleceń. Tak, aby produkcja bądź usługi mogły być wykonywane bez opóźnień czasowych i strat. Co za tym idzie, przedstawiciela handlowego warto mieć we własnej ekipie sprzedażowej. Niemniej, ważne jest, aby zatrudnić go w dobrym momencie.
Jak przygotować firmę na przyjęcie przedstawiciela handlowego pod względem organizacyjnym?
Sam proces przygotowania przedsiębiorstwa, może zająć nawet kilka lat. W związku z tym warto poszukać wskazówek u osób, które przeszły już ten etap. Co jednak należy rozumieć przez przygotowanie? Otóż w pierwszej kolejności chodzi tutaj o posiadanie określonej pozycji na rynku. Natomiast od strony organizacyjnej musi dojść do okresu stabilizacji w przedsiębiorstwie. Idąc dalej, zatrudnianie przedstawiciela handlowego w czasie, gdy firma doświadcza największego rozwoju, mija się z celem. W takich przypadkach przedsiębiorstwo często ma problemy z wykonaniem bieżących zleceń na czas i dopiero pojawia się myśl o zmianie systemu organizacyjnego. Najlepszym sposobem jest wówczas oparcie organizacji na procesach, które ułatwią i usprawnią wykonywanie zleceń. Natomiast gdy już to nastąpi, wówczas mamy do czynienia z okresem stabilizacji i to właśnie jest najlepszy czas na podjęcie współpracy z przedstawicielem handlowym.
Czy warto zatrudnić przedstawiciela handlowego?
Przedstawiciel handlowy jako pracownik naszej firmy, może wnieść do niej wiele dobrego. Szczególnie wtedy, gdy zostanie zatrudnionym w odpowiednim dla przedsiębiorstwa czasie stabilizacji. Wówczas przedstawiciel zapewni płynność zleceń i zajmie się cichą promocją naszego przedsiębiorstwa. To zaś pozwoli organizacji rozwijać się nawet wtedy, gdy znajduje się w okresie stabilizacji. Dzięki temu firma nie zatrzymuje się na jednym, określonym poziomie pracy. Wręcz przeciwnie. Zaczyna przez cały czas przygotowywać się na większą ilość zleceń. Wówczas również pojawiają się procesy, które trzeba dopracować tak, aby osiągnąć jak najlepsze efekty pracy. W takim momencie można również zastanowić się nad zmechanizowaniem pewnych procesów, czy też zatrudnieniem kolejnego wykonawcy. Warto pamiętać o tym, że przedstawiciel handlowy może bardzo przysłużyć się przedsiębiorstwu, jednak to osoba zarządzająca musi stworzyć ku temu dogodne warunki organizacyjne.