Największe sklepy internetowe – czy pozycja Amazona jest zagrożona?

Największe sklepy internetowe – czy pozycja Amazona jest zagrożona?

Z roku na rok coraz bardziej rozwijają się sklepy internetowe. Ludzie wolą robić zakupy przez internet, ponieważ jest to wygodniejsze, a zwłaszcza po pandemii stało się to bardzo popularne. Większość firm prowadzi sprzedaż internetową, gdyż przynosi to spore dochody, a jednocześnie jest bardzo wygodne i dla sprzedającego i kupującego. Wiele sklepów internetowych prowadzi swoją sprzedaż na skalę międzynarodową, co jest opłacalne, ale także staje się konkurencją dla sklepów działających tylko w danym państwie.

Największe sklepy internetowe na świecie

  1. W rankingu światowym pierwsze miejsce zajmuje sklep Alibaba z siedzibą w Chinach, którego wartość rynkowa wynosi ok. 866 miliardów dolarów. Zajmuje się branżą e-commerce. Alibaba jest to odpowiednik Aliexpress, tyle że do zakupów hurtowych.
  2. Drugie miejsce należy do firmy Amazon z siedzibą w USA, a jego wartość rynkowa sięga 344 miliardów dolarów. Amazon swoją internetową przygodę w Polsce rozpoczął dosyć niedawno, choć centra dystrybucyjne powstały w Polsce już w 2014 roku.
  3. Na ostatnim miejscu podium jest firma JD, która także swoją siedzibę ma w Chinach. Ich wartość rynkowa wynosi 253 miliardy dolarów. W Polsce ten sklep nie jest za bardzo popularny, ponieważ do złudzenia przypomina inne chińskie strony, które z kolei są już bardziej popularne.

Inne popularne sklepy internetowe

Ostatnio popularnym sklepem stało się Shopee, które wyróżnia się spośród innych sklepów kilkoma znaczącymi aspektami. Przejrzyste warunki, prosta obsługa konta Shopee i profesjonalne wsparcie. Dodatkowo na Shopee można znaleźć wiele produktów od polskich producentów, których ceny wbrew pozorom są tańsze niż na oryginalnej stronie, a ich wysyłka trwa kilka dni roboczych, co wyprzedza np. Aliexpress, gdzie wysyłka potrafi trwać nawet kilka miesięcy. Trzeba natomiast wyróżnić jeden minus Shopee. Na sklepie znajduje się multum nieoryginalnych produktów wzorowanych na markowych. Ich cena jest niższa, przez co popyt na to rośnie. Producenci oraz pracownicy sklepu w kierunku usuwania takich przedmiotów nie robią nic, przy czym w tej kwestii wygrywa Amazon, który dwa lata temu wycofał aż 2 miliony podróbek oraz zniszczył je w swoich magazynach. Bardzo zyskują sklepy, które tak jak Shopee oraz Amazon oferują przesyłkę do paczkomatów Inpost.

Podsumowanie – czy Amazon ma się czego obawiać?

Ile ludzi, tyle opinii, jednakże statystyki jasno mówią, że Amazon może zacząć obawiać się z pewnością części chińskich sklepów. Zależy to w większości, w której kategorii, ponieważ w kwestii elektroniki zdaje się, że ludzie wolą zamawiać z pewnego źródła, którym w tej branży jest Amazon. Oferuje on również wiele opcji, których nie oferują nam inne sklepy. Jedną z nich jest Amazon Prime, który jest niczym innym jak subskrypcją pakietu z filmami oraz serialami. Jako, że ta opcja dopiero wchodzi na polski rynek, to ilość przetłumaczonych tekstów na język polski jest niewielka. Amazon mimo wszystko jest ogromną potęgą handlową i jakiejkolwiek firmie zejdzie trochę czasu oraz ciężkiej pracy, by stać się od nich lepszym.

Dodaj komentarz