Polscy przedsiębiorcy mają dostęp do wielu metod finansowania, takich jak choćby kredyty czy leasing. Niektóre produkty finansowe mają charakter bardziej ogólny, a inne stosowane są w ściśle określonych okolicznościach. Do tej drugiej grupy należy faktoring, który cieszy się już od dłuższego czasu sporą popularnością.
Jest to rozwiązanie szczególnie interesujące dla małych i nowych firm (na przykład start-upów), ale również dla większych przedsiębiorstw, które udzielają wielu kredytów kupieckich. W takim razie, czym dokładnie jest faktoring? Dlaczego warto z niego skorzystać?
Czym jest faktoring?
Faktoring polega na cesji wierzytelności, na którą został udzielony kredyt kupiecki, na rzecz firmy faktoringowej. Faktorant, czyli firma, która wystawiła fakturę, otrzymuje w zamian całą jej wartość lub określoną jej część (na przykład 80%). Pieniądze otrzymuje, w zależności od parametrów usługi, maksymalnie w ciągu 24 godzin – w niektórych przypadkach nawet w ciągu kilkudziesięciu minut.
Kredyt kupiecki to nic innego, jak wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności. Z reguły 30-dniowym, ale zdarzają się, w zależności od branży i indywidualnych szczegółów sprawy, terminy krótsze lub dłuższe.
W wielu przypadkach od tego, czy zgodzimy się wystawić taką fakturę, będzie zależało, czy dany kontrahent ostatecznie zdecyduje się skorzystać z naszych usług lub zakupić od nas towary. Część firm nie może więc pozwolić sobie na to, aby odmawiać udzielania kredytu kupieckiego.
Warto wiedzieć, że faktoring dla firm wymaga spełnienia bardzo niewielkiej ilości warunków, zwłaszcza w porównaniu do choćby kredytów firmowych. Dużo zależy od zasad panujących w danej firmie faktoringowej, ale, ogółem mówiąc, niski staż czy niewielkie obroty nie powinny okazać się przeszkodą. Dużą zaletą tej usługi jest więc jej łatwa dostępność i niewielka ilość formalności, która się z nią wiąże (cały proces cesji wierzytelności można z powodzeniem przeprowadzić przez Internet).
Dlaczego warto korzystać z faktoringu?
Kiedy wystawiamy fakturę z odroczonym terminem płatności, musimy być gotowi na to, że od razu wykonamy usługę czy wydamy towar, a na otrzymanie zapłaty będziemy musieli poczekać nawet do ostatniego dnia kredytu kupieckiego. Jeśli odroczymy tylko jedną fakturę z kilkudziesięciu, nie powinno to poważnie wpłynąć na finanse firmy, ale, jak już wspomniano, wielu kontrahentów może wymagać wystawienia takiej faktury.
Może więc okazać się, że łącznie kontrahenci będą winni nam bardzo dużą kwotę, ale otrzymamy ją dopiero za jakiś czas, a do tego momentu będziemy musieli opłacać pracowników, kupować towary, uregulować własne rachunki i nie tylko. Jeśli nasze środki będą „zamrożone” w odroczonych fakturach, funkcjonowanie firmy może zostać zaburzone.
Faktoring pozwala uniknąć takiego scenariusza, ponieważ wszystkie środki bądź znaczna ich część mogą trafić na nasze konto niemal błyskawicznie. Do tego nawet, jeśli pojawią się jakieś problemy z płatnością, nie będziemy musieli się tym przejmować, ponieważ zajmie się tym firma faktoringowa.
Faktoring jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy płynność finansowa w firmie jest zagrożona. Jak wynika z badań rynkowych, coraz więcej firm zgłasza problem z zatorami płatniczymi i trudności w pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego. Bibby Financial Services proponuje faktoring skrojony na miarę potrzeb klienta. Poza podstawowymi typami faktoringu, proponuje mikrofaktoring skierowany do mikro i małych firm oraz faktoring masowy dla przedsiębiorstw wystawiających duże ilości faktur każdego dnia.