Czy warto kupować mieszkania na licytacjach komorniczych?

Czy warto kupować mieszkania na licytacjach komorniczych?

 

Zastanawiasz się nad tym, jak zarobić pieniądze w branży nieruchomości? Nie brakuje osób, które myślą nad kupnem mieszkania na licytacji komorniczej. Masz taki sam dylemat? Nie wiesz czy rzeczywiście decydować się na takie rozwiązanie? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu, który pokaże Ci blaski i cienie tej sytuacji.

Kiedy warto zdecydować się na zakup mieszkania na licytacji komorniczej?

Z pozoru wszystko wygląda rewelacyjnie. Trzeba podkreślić, że mieszkania na licytacjach komorniczych mają ceny dużo niższe od rynkowych. Należy zaznaczyć, że w przypadku premierowej licytacji cena wywoławcza zawsze wynosi 3/4 kwoty oszacowania. Jeśli po pierwszej turze nikt nie zdecyduje się na kupno, organizowane jest drugie spotkanie. Wtedy cena jest obniżana do 2/3 kwoty oszacowania. Tak czy siak koszt na pierwszy rzut oka robi wrażenie – oczywiście pozytywne. Wszystko dlatego, że ceny są sporo niższe, niż te, które można spotkać w gazetach czy portalach z nieruchomościami itp.

Dużo osób widzi w tym szansę na spory zarobek. Oczywiście, nie brakuje ludzi, którzy kupują takie mieszkania i sprzedają je potem dużo drożej. Należy jednak zaznaczyć, że zakup nieruchomości na licytacji komorniczej powinien być dokonywany tylko wtedy, kiedy cena rzeczywiście jest tego warta. Często bowiem takie mieszkania mają na przykład kiepski stan techniczny. Przez to właściciele muszą potem jeszcze wykonać remont i finalny zarobek nie jest tak okazały, jak mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Poza tym zakup mieszkania na licytacjach komorniczych jest opłacalny tylko wtedy, kiedy sytuacja prawna konkretnej nieruchomości jest jasna i klarowna…

Na co trzeba uważać?

Niestety, dużo ludzi twierdzi, że kupno mieszkania w taki sposób to spore ryzyko – często kompletnie nieopłacalne. Coś w tym jest. Nie chodzi tylko o stan techniczny nieruchomości. Gorsza kwestia dotyczy lokatorów, którzy zazwyczaj znajdują się w konkretnej, wykupionej nieruchomości. Jest bardzo mała szansa, że takie osoby z własnej, nieprzymuszonej woli wyprowadzą się… Często właściciele muszą borykać się z takimi niechcianymi gośćmi przez wiele długich lat. Jest to spowodowane tym, że niektórych osób po prostu nie można wyrzucić na bruk. Poza tym trudno jest coś takiego zrobić, kiedy ma się do czynienia na przykład z matką samotnie wychowującą kilka dzieci… Często sytuacja jest zatem naprawdę patowa. Warto zatem dobrze zastanowić się przed podjęciem takiego kroku, ponieważ może okazać się, że lepiej po prostu kupić nieruchomości w standardowy sposób.

Dodaj komentarz