Co warto wiedzieć o odszkodowaniach?

Jakie są realia branży odszkodowań? Jaka jest rzeczywistość osób po wypadkach? Co to znaczy profesjonalne odszkodowanie? Ile można wyciągnąć? Profesjonalne odszkodowanie to innymi słowy maksymalne odszkodowanie dla każdego poszkodowanego z ujęciem wszystkich roszczeń, a także wyjęcie od wszystkiego, na co zasługuje osoba poszkodowana.

Wielokrotnie okazywało się, że osobie poszkodowanej, która uległa wypadkowi już we wczesnej fazie leczenia potrzebne były znaczne środki finansowe na dalsze usprawnianie swojego ciała i umysłu. Zwłaszcza po wielonarządowych obrażeniach, po urazach będących łamaniem kończyn czy kręgosłupa a także po operacjach narządów wewnętrznych.

Do tego potrzebna jest solidna opieka medyczna i środki na leczenie oraz rehabilitację. Solidna opieka medyczna to najczęściej praktyka prywatna. Niejednokrotnie okazywało się, że bez profesjonalnej obsługi prawnej odszkodowań dotyczących szkód na osobie, osoby, które samodzielnie składały wniosek do ubezpieczalni o wypłacenie odszkodowania i stosownego zadośćuczynienia – spotkały się z odmową lub z kompletnym zaniżeniem świadczeń.

Część z osób nie ma pojęcia o jakie wystąpić świadczenia – społeczeństwo jest nieświadome. Niestety żaden ubezpieczyciel nie informuje o prawach i rodzajach roszczeń licząc, że osoba poszkodowana nie skorzysta z tych możliwości, a z czasem sprawa się przedawni lub co gorsze osoba ta, da namówić się na podpisanie niekorzystnej dla siebie ugody.

Ugoda kończy sprawę. Nie raz okazywało się, że tam, gdzie podpisano dokumenty mówiące o zakończeniu roszczeń – wypłacono 5-6 tys. PLN, w sprawie, gdzie profesjonalny pełnomocnik mógł wypłacić 40-50 tys. PLN albo i więcej.

Skąd takie różnice? Ubezpieczyciele liczą na nieświadomość społeczeństwa a także za nadto przywiązanie do małych polis ubezpieczeniowych (prywatnych i grupowych w pracy) – tak zwanych NNW, gdzie 1% uszczerbku na zdrowiu oscyluje w granicach 50-1000 zł. Wówczas, jeśli jest to np. 20% uszczerbku na zdrowiu, to osoba dostaje 4.000 zł (zakładając średnio 200 zł za 1% stałego uszczerbku na zdrowiu), podczas gdy po wypadku, z polisy OC sprawcy może uzyskać właśnie 10x więcej – tylko samego zadośćuczynienia. Renta, zwrot kosztów dojazdów, zwrot kosztów leczenia, zwrot utraconych dochodów a także refundacja kosztów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego są świadczeniami dodatkowymi.