Czy warto korzystać z usług biura księgowego?

Czy warto korzystać z usług biura księgowego?

Nie każdy przedsiębiorca chce sam zajmować się finansami swojej firmy, stąd tak duża popularność usług rachunkowych. Zlecanie księgowości firmie zewnętrznej jest nie tylko wygodne, ale też tańsze niż zatrudnienie księgowego, ale czy rzeczywiście daje więcej korzyści niż samodzielnie prowadzone rozliczenia?

O jeden obowiązek mniej

Nawet gdy firma jest mała i korzysta się z uproszczonych procedur, wciąż jest to czynność, której trzeba poświęcić całkiem sporo czasu. Korzystanie z usług biura rachunkowego zdejmuje z przedsiębiorcy ten obowiązek i jedyne, co musi on robić, to wysyłać potrzebne do rozliczeń dokumenty. Nie trzeba też chodzić po urzędach i pamiętać o terminach płatności, ani uczyć się na bieżąco nowych przepisów oraz śledzić zmian w prawie.

Współpraca z biurem rachunkowym nie musi zresztą ograniczać się tylko do księgowości, bo często w ramach jednego pakietu firma zewnętrzna zajmuje się również kadrami. Jeśli zaś chodzi o odpowiedzialność za błędy, to dobre biuro rachunkowe zawsze ma wykupione ubezpieczenie i właśnie z takiej polisy pokrywa wszelkie zobowiązania finansowe wynikające z pomyłek w dokumentach. Warto jednak wcześniej sprawdzić, na przykład na https://e-rachunkowosc.pl/, jakie konsekwencje mogą czekać przedsiębiorcę, gdy wynajęte przez niego biuro dopuści się poważnych nieścisłości w rozliczeniach.

Jak samodzielnie zająć się księgowością swojej firmy?

Na pierwszy rzut oka prowadzenie rachunków firmy wydaje się bardzo skomplikowane, ale przy działalności na mniejszą skalę jak najbardziej da się to opanować nawet bez wykształcenia ekonomicznego. Są specjalne programy do prowadzenia księgowości, a na stronach takich jak https://e-rachunkowosc.pl/category/ksiegowosc/ znajdziemy mnóstwo praktycznych informacji i porad.

Samodzielna księgowość wymaga od przedsiębiorcy bycia na bieżąco z przepisami prawnymi, z drugiej strony jednak, ma się pełną kontrolę nad finansami firmy i oszczędza się na wydatkach. Nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo wrażliwych informacji – nikt, poza urzędami, nie ma dostępu do danych finansowo-księgowych.

Dodaj komentarz