Czy warto korzystać z księgowości online?

Czy warto korzystać z księgowości online?

Wiele osób, które prowadzą własny biznes zastanawia się, czy finanse firmy powierzyć zatrudnionej księgowej, czy może zlecić obsługę finansów firmie zewnętrznej? Nie jest to pytanie, na które łatwo jest znaleźć odpowiedź. Na pewno zlecenie obsługi finansowej firmie zewnętrznej może na pierwszy rzut oka wyglądać na rozwiązanie tańsze. Odpadają koszty związane z zatrudnieniem pracownika – wyposażenia jego biura, wypłaty, która w Polsce się kształtuje średnio na poziomie 4500złotych brutto itp.

Szczególnie w małych przedsiębiorstwach, gdzie zatrudnienie jest niewielkie przyjęcie kolejnej osoby na etat jest bardzo wielkim obciążeniem finansowym. Tu lepszym rozwiązaniem jest zlecenie obsługi finansowej firmie zewnętrznej. W takim przypadku koszt miesięczny obsługi finansowej nie będzie duży. Wszystko jest zależne od formy opodatkowania oraz wielkości włożonej pracy przez firmę księgową. Księgowego na pewno warto zatrudnić w przypadku, kiedy firma jest spora i jej obsługa zewnętrzna byłaby droga.

Kiedy firma zatrudnia księgowego na stałe, wówczas szefowi odpada wiele problemów związanych z rozliczeniem z urzędami skarbowymi, czy też zusem, obowiązki te przerzuca na księgowego? To właśnie księgowy będzie dbał o to by podatki były rozliczone na czas, dokona księgowania przelewów itp. Ponadto osoba zatrudniona w firmie na stałe na pewno będzie bardziej związana z firmą i będzie robiła wszystko by jej finanse zawsze były płynne. Czy więc zatrudnić księgowego, czy powierzyć finanse firmie? To wszystko zależy od decyzji szefów firmy oraz ich płynności finansowej.

Inna opcja – księgowość w Internecie

Księgowość online jest nowością na naszym rynku pracy. Termin ten oznacza nic innego jak program komputerowy do prowadzenia księgowości dla konkretnej działalności. Programy te są bardzo proste w obsłudze i tak naprawdę wymagają jedynie dostępu do sieci. Jest to program przeznaczony dla niewielkich firm, które mają niewielkie obroty, a więc zatrudnienie księgowego, czy nawet powierzenie finansów firmie zewnętrznej nie jest zbyt opłacalne.

Księgowość online jest dość ograniczona i tak naprawdę pozwala na wystawianie faktur oraz rachunków, wypełnianie formularzy dla ZUS oraz deklaracji podatkowych. Programy te pozwalają również na kontakt ze specjalistami finansowymi, którzy udzielają również porad prawnych oraz finansowych, kiedy jest do tego potrzeba.

Księgowość online jest, co raz bardziej popularna na rynku właśnie w niewielkich firmach. Pozwala ona na prowadzenie księgowości samodzielnie. Niewątpliwie zaletą księgowości online jest na pewno to, że dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu. Program jest na tyle prosty, że nawet osoby, które nie mają doświadczenia z księgowością z łatwością sobie z tym poradzą. Nie ma również strachu, że dane, które się wprowadza do systemu zaginą, wszystkie one są gromadzone na serwerach w kilku kopiach, więc ich odzyskanie w awaryjnej sytuacji nie nastręcza wielkiego problemu. Ponadto ważną zaletą tego jest również to, że każdy szef, który zdecyduje się na prowadzenie tego rodzaju księgowości ma całkowity i bezpośredni podgląd na finanse swojej firmy. Czy jest, więc warto prowadzić księgowość online? Warto rozważyć i taką opcję.

Dodaj komentarz