Czym jest CEIDG i jak się do niego wpisać?

Czym jest CEIDG i jak się do niego wpisać?

Aspirujących przedsiębiorców od założenia firmy często odrzuca związany z tym rzekomo szereg żmudnych, trudnych do załatwienia formalności. Jest to jednak obawa oparta na stereotypach i zasadach, które panowały wiele lat temu. Obecnie kładzie się nacisk na to, aby cały proces zakładania firmy jak najbardziej uprościć i usprawnić, tak, aby każdy był w stanie to bez problemu zrobić i nie czuć się zniechęconym przez długość czy skomplikowanie procesu. Szukając informacji o tym, jak otworzyć własny biznes natrafić można na skrót CEIDG. Tylko czym jest CEIDG? Do czego służy?

Centralna Ewidencja Informacji i Działalności Gospodarczej – co to jest?

Sama nazwa może niewiele nam mówić, ale wbrew pozorom nie jest to żadna enigmatyczna, niezrozumiała instytucja. Zajmuje się ona po prostu przechowywaniem informacji o tym, kto, gdzie i jaką działalność gospodarczą prowadzi w naszym kraju. Znajdują się w niej jedynie dane na temat jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych założonych przez osoby fizyczne. Co ważne, dane te są jawne i łatwo dostępne dla każdego. Może to być przydatne na przykład wtedy, kiedy chcemy sprawdzić czy jakaś firma istnieje naprawdę i działa legalnie lub czy jej działalność nie jest zawieszona. Jeśli interesują nas inne rodzaje spółek, informacje o nich będziemy mogli znaleźć nie w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej, a w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub Rejestrze Gospodarki Narodowej (REGON).

Jak dokonać wpisu do CEIDG?

Wiele osób może być zdziwionym tym, jak łatwo można założyć firmę w naszym kraju. Obecnie tak naprawdę wystarczy nam do tego kilka formularzy, z których najważniejszym jest CEIDG-1. W nim zawrzeć musimy nazwę firmy, nasze dane, a także numer PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Zrobić to aktualnie możemy nawet bez wychodzenia z domu, a więc przez Internet, o ile dysponujemy profilem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W innym wypadku konieczne będzie udanie się do odpowiedniego urzędu gminy i złożenie wydrukowanego wniosku osobiście. Co ważne, składając taki wniosek nie tylko rejestrujemy firmę, ale także między innymi zawiadamiamy o tym Naczelnika Urzędu Skarbowego, który nada nam NIP, a także wybieramy formę opodatkowania i zgłaszamy się jako płatnik składek do ZUSu.

W takim razie co z KRF?

Co ciekawe, jest szansa, że przeciętna osoba niezwiązana z prowadzeniem biznesu nie wie, czym jest CEIDG, ale słyszała o czymś takim jak Krajowy Rejestr Firm. Już od wielu lat instytucja ta ma tendencję do wysłania, zwłaszcza nowym przedsiębiorcom, informacji o konieczności zapłaty za wpis firmy do tego rejestru. Wysyłane przez nich pisma wyglądają bardzo poważnie i urzędowo, więc wiele osób w ogóle nie zastanawia się, czym jest Krajowy Rejestr Firm i uiszcza opłatę.

Prawda jest taka, że jest to oszustwo, na które nie powinniśmy dać się nabrać. Jedyne bazy danych o firmach, które powinny nas interesować to te prowadzone przez państwo i wymienione wyżej. Krajowy Rejestr Firm jest oszustwem, mającym na celu zyskanie na niewiedzy ludzi. Coś takiego w ogóle w praktyce nie funkcjonuje, rejestr ten nie ma żadnej witryny internetowej, nie da się tej bazy w żaden sposób sprawdzić. Powinniśmy pamiętać, że jeśli otrzymamy jakikolwiek list z wezwaniem do zapłaty, jakkolwiek oficjalnie by nie wyglądał, warto najpierw sprawdzić co to właściwie jest i czy rzeczywiście musimy tej zapłaty dokonać. Może się okazać, że wbrew treści listu opłata jest całkowicie fakultatywna i nie grożą nam żadne konsekwencje za jej niedokonanie.

Warto wiedzieć, czym jest KRF i czym jest CEIDG, ponieważ po prostu może się nam to w życiu przydać. Nawet jeśli teraz nie planujemy rozpocząć działalności gospodarczej, nie jest powiedziane, że nie zrobimy tego w przyszłości. Jak widać, nie jest to wcale proces skomplikowany, trudny czy czasochłonny. Ponadto posiadając odpowiednią wiedzę będziemy w stanie uchronić inne osoby od popełniania błędów i odpowiednio im doradzić.

Prowadzenie firmy to czasem także konieczność zaciągnięcia kredytu. Jeśli nie jesteś specjalistą warto skorzystać z pomocy doświadczonych ekspertów kredytowych, którzy pomogą pozyskać kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy kredyt dla firm.

Dodaj komentarz