Ile zarabia tatuażysta?

Ile zarabia tatuażysta?

Kiedyś zawód tatuażysty kojarzył się głównie z miejscami o niezbyt dobrej reputacji, a sami tatuażyści nie cieszyli się zbyt dużym zaufaniem społecznym, zresztą podobnie jak ich klienci. Przez lata jednak postrzeganie tatuaży w każdym kraju zmieniło się – dziś są po prostu sposobem ozdabiania ciała, tak samo jak makijaże permanentne, czy paznokcie hybrydowe. Tatuażyści postrzegani są dziś jako artyści, którzy zamiast białego płótna, do swoich prac używają skóry klientów.

Coraz więcej ludzi chce mieć tatuaż, a co za tym idzie zainteresowanie zawodem tatuażysty z roku na rok coraz bardziej wzrasta. W tym artykule przedstawimy nie tylko na czym polega zawód tatuażysty, ale też podpowiemy co należy zrobić, aby ten zawód wykonywać oraz odpowiemy na pytanie: ile tatuażyści zarabiają?

Jak pracuje tatuażysta?

Kiedy myślimy o obowiązkach tatuażysty, mamy przed oczami jak ten tatuuje swojego klienta za pomocą maszynki do tatuażu. Rzeczywiście, to jest jego najważniejsza część pracy – tworzenie tatuaży. Nie jest to jednak jedyny obowiązek, bowiem każdy projekt tatuażu musi być przez niego wcześniej narysowany – ręcznie lub przy pomocy programu graficznego. Tatuażysta w swojej pracy tworzy projekty, konsultuje się z klientem (najczęściej wielokrotnie), obsługuje tablety graficzne i programy typu photoshop, a ostatecznie przenosi wzór z kartki lub komputera na ciało swojego klienta. Stworzenie jednego wzoru to najczęściej kilka godzin, a kolejne kilka zajmuje samo tatuowanie.

W swojej pracy artysta musi przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i zdrowie swojego klienta oraz o to, by ten był zadowolony z efektu wykonanej pracy. Jego obowiązkiem jest dobranie odpowiedniej jakości sprzętu, tuszy, igieł, kosmetyków pielęgnujących i dezynfekujących oraz o to aby wszystkie produkty jakich używa podczas pracy były bezpieczne dla skóry klienta, ale też aby nie uszkodziły w żaden sposób tatuowanego wzoru. Jest to praca wymagająca dobrego przygotowania, ogromnej wiedzy, a przede wszystkim cierpliwości i dobrego stanu zdrowia. To ostatnie wymaganie pojawia się głównie ze względu na to, że tatuażyści pracują często przez kilka godzin w jednej pozycji, czasami nie do końca zdrowej dla kręgosłupa. Ich ciało przez większość czasu w pracy jest spięte ze względu na duże skupienie i precyzyjność ruchów.

Zarobki tatuażysty różnią się w zależności od wielu czynników. Zależą od tego jakiego typu dzieła wykonuje (jakiej wielkości), czy pracuje w swoim studio czy u kogoś oraz jakie ponosi koszty – ile kosztuje jego sprzęt i preparaty, ile płaci za wynajem pomieszczenia na studio itp. Im lepszą tatuażysta ma renomę tym bardziej może sobie pozwolić na większe ceny swoich prac, czyli większe zarobki.

Średnia cena małego tatuażu w Polsce to około 150 złotych, a za tatuaż średniej wielkości zapłacimy około 300-600 złotych. Te największe, które wymagają spotkania się na kilka sesji tatuowania mogą kosztować nawet kilka tysięcy.

Zarobki tatuażystów w Polsce są bardzo zróżnicowane. Zaczynają się już od kwoty nieprzekraczającej najniższej płacy krajowej, a kończą na kilku tysiącach złotych miesięcznie. Najlepsi tatuażyści, lub tacy którzy założyli studio w którym pracuje kilku innych artystów mogą zarobić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy.

Jeśli jesteś zainteresowany tatuowaniem za granicą, to jednym z krajów szczycącym się najwyższymi zarobkami w tym zawodzie jest Wielka Brytania. Tutaj – głównie ze względu na bardzo dużą popularność tatuaży – artysta może zarobić 5 000 złotych tygodniowo, nawet jeśli pracuje dla kogoś, bez własnej działalności.

Co należy zrobić by zostać tatuażystą?

Nie ma określonego wykształcenia jakie jest wymagane by wykonywać ten zawód. Nie są wymagane żadne specjalne kursy, ani wykupywanie licencji. Najczęściej tatuażyści rozpoczynają od uczenia się od kogoś, na jakimś kursie, albo od uczenia się z internetu i praktykowania na sztucznych skórach. Większość osób tatuujących to absolwenci liceów plastycznych lub Akademii Sztuk Pięknych, ponieważ na początku wykonywania zawodu najważniejsza jest umiejętność rysowania.

Jakie warunki powinien spełniać tatuażysta? Przede wszystkim powinien charakteryzować się dużą wiedzą na temat anatomii człowieka, tego w jakich miejscach tatuaże są bardziej, a w jakich mniej bolesne. Warto też wiedzieć, w jakich miejscach ciała tusz przyjmie się bardziej, a w jakich może odpaść po jakimś czasie. Najważniejszą wiedzą jaką osoba wykonująca tatuaże powinna posiadać jest znajomość zasad bezpieczeństwa, higieny oraz umiejętność sprawnej dezynfekcji i sterylizacji. Dodatkowo musi być cierpliwy, dokładny, skrupulatny i znający aktualne trendy panujące w jego zawodzie. W pracy z kilentem istotne są też umiejętności komunikacyjne.

Dodaj komentarz