Stres – słowo klucz, które może zamknąć przed Tobą przyszłość w nowej, lepszej pracy. Nie zawsze musi tak jednak być. Wystarczy, że przed rozmową kwalifikacyjną odpowiednio się przygotujesz.
Zapewne miałeś już w swoim życiu sytuacje, kiedy stres, strach zabierał Ci mowę i ograniczał działania. Trzęsące się ręce, suchość w ustach i skołowaciały język to tylko nieliczne z objawów. Pamiętasz zapewne, jak wtedy się zachowywałeś i do jakich negatywnych skutków to zachowanie doprowadziło. Podpowiemy Ci, jak to zmienić.
Dobrym pomysłem na opanowanie stresu jest przygotowanie sobie ewentualnych pytań, które może zadać pracodawca i zaaranżować odpowiedzi na nie.
Kluczem bowiem do pokonania stresu jest rzetelne przygotowanie się do rozmowy i przedstawianie na rozmowie realnych faktów. Sprawny pracodawca na pewno zobaczy, kiedy zmyślasz, albo ubarwiasz odpowiedź.Kiedy dodatkowo sam zaczniesz się plątać w odpowiedziach, to tylko zwiększysz ogarniający Cię stres i jednocześnie zmniejszysz swoje szanse na nową pracę.
Warto również wcześniej przemyśleć wszelkie odpowiedzi, których chcesz udzielić w czasie rozmowy. Znasz już swoje doświadczenie zawodowe, wiesz jakie masz umiejętności. Warto więc, abyś przygotował sobie ewentualne odpowiedzi z Twoją karierą związane. Oczywiście ciężko jest ustalić, jakie dokładnie pytania zada pracodawca, ale wstępnie przygotowany do odpowiedzi będziesz mniej zestresowany.
Musisz mieć również świadomość tego, że zbytnie wyluzowanie na rozmowie kwalifikacyjnej może być odebrane przez pracodawcę jako jego lekceważenie.
Rozmowa kwalifikacyjna, to poważne spotkanie dwóch osób, które chcą ze sobą związać zawodową przyszłość. Dlatego przygotuj się do tej rozmowy, oczywiście ze świadomością, że stres będzie Ci towarzyszył, ale dzięki przygotowaniu możesz nad nim zapanować. A w efekcie końcowym lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Poza tym zdrowa dawka stresu jest również stymulatorem do bardziej efektywnego działania.