Własna firma – skąd środki na jej finansowanie
Niemal od początku istnienia gospodarki wolnorynkowej osoby, które podjęły ryzyko w postaci inwestycji własnego kapitału po to, aby otworzyć własną firmę, mogą liczyć na szereg korzyści płynących z tego typu pomysłu. Jak zwykle korzyści, które osiągamy z inwestycji i prowadzenia własnego biznesu sprowadzają się do pojęcia ryzyka w biznesie, a w szczególności do tezy, iż im większe ryzyko, tym większe potencjalne profity. W tym wypadku chodzi oczywiście o osiągany zysk. Prowadzanie własnej firmy to nie tylko lepsze zarobki (po to właśnie większość przedsiębiorców decyduje się na własną działalność gospodarczą), ale także ryzyko w postaci inwestycji kapitału niezależnie od tego, w jaki sposób go zdobyliśmy (np.kredyt, spadek, darowizna, oszczędności). Ważne jest to, aby mieć na uwadze możliwość jego utraty z powodu kryzysów gospodarczych albo innych nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, które powoduję najczęściej zadłużenie firmy niekiedy nawet prowadzącą do zamknięcia firmy.
Rosnące zadłużenie firmy
Jak już wyżej zostało wspomniane, musimy liczyć się z powstaniem sytuacji, gdy pasywa będą się powiększać w stosunku do aktywów firmy. Niezbędna jest wówczas wiedza, która pozwoli nam uchronić się przed negatywnymi skutkami takiej sytuacji. Redukcje pasywów zapewnić nam może przede wszystkim redukcja kadr firmy, sprzedaż mienia firmy, ale przede wszystkim pozyskanie nowych klientów. Niekiedy jednak nawet te środki nie pomogą, a wówczas sytuacje opanuje płynność finansowa zapewniona przez różnorakie instrumenty oferowane przez instytucje bankowe. Instrumenty te mogą być klasyfikowane pod wieloma względami, a wśród nich znajdziemy lokaty i fundusze inwestycyjne dla firm. Niestety są to narzędzia, z których mogą skorzystać osoby, które przewidziały o wiele wcześniej czarny scenariusz swojej firmy, ponieważ sens nabycia udziałów w funduszu inwestycyjnym albo otwarcie konta z lokatą istnieje tylko wtedy gdy mamy przeznaczoną dużą sumę pieniędzy. Niestety takie sytuacje nie zdarzają się często, a przedsiębiorcy są zaskakiwani zadłużeniem firm.
Jak sobie z tym poradzić?
Potrzebne są wtedy natychmiastowe środki zaradcze pozwalające opanować kryzys w firmie. Takim środkiem może być albo pożyczka bankowa, albo możliwość zwrócenia się do banku lub innej instytucji o przyznanie kredytu dla firm. Istnieje kilka powodów, dla których jest to bardzo ciekawa alternatywa. Przede wszystkim są one przyznawane o wiele chętniej niż zwykła pożyczka albo kredyt dla osób fizycznych. Po drugie na rynku istnieje większy wybór wśród typów poszczególnych kredytów, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie np. odroczenie płatności lub kredyt konsolidacyjny. Najważniejszą rzeczą jest oczywiście to, że ich oprocentowanie i koszty obsługi kredytów dla firm są niższe niż zwykłe kredyty lub pożyczki.