Jednym z największych wyzwań stojących przed muzykami jest generowanie dochodu. Dawno minęły czasy, kiedy zespół mógł polegać wyłącznie na sprzedaży płyt i koncertowaniu, aby zarobić na życie. Częścią pracy współczesnego muzyka jest konieczność dywersyfikacji źródeł przychodów. Pomimo faktu, że sprzedaż nagrań muzycznych znacznie spadła w ostatnich latach, są nowe źródła dochodów dostępne dla muzyków. Oto lista 18 sposobów na generowanie przychodów dla swojej kariery muzycznej:
1. Sprzedaż płyt CD: Jeśli masz zamiar grać koncerty, posiadanie płyty w ręku nadal jest dobrym pomysłem. Krążki CD mogą być przecież wspaniałymi pamiątkami, które można łatwo podpisać przez członków zespołu.
2. Sprzedaż płyt winylowych: W 2013 r. sprzedaż tych płyt wzrosła o 30%. I w tym przypadku, jeśli będziesz grać koncerty, posiadanie nawet niewielkiej partii na stole przy wejściu na koncert może pomóc generować dodatkowy dochód.
3. Sprzedaż cyfrowa: Aby zarobić jak najwięcej pieniędzy, powinieneś pomyśleć o sprzedaży muzyki cyfrowej za pomocą własnej strony internetowej, ale także przez sprzedawców online. Pamiętaj, że sklepy internetowe pobierają procent od sprzedaży (np. iTunes – 30%, Bandcamp bierze 15%).
4. Streaming: Chociaż wypłaty z usług strumieniowych wydają się być małe, mogą wzrastać z biegiem czasu. Należy jednak pamiętać, że usługi te pomagają również nowym fanom odkryć Twoją muzykę i nie powinny być postrzegane wyłącznie jako źródło dochodu.
5. Koncerty na żywo: Pieniądze zarobione na koncertach mogą być bardzo różne, ale to wciąż jeden z najlepszych sposobów, aby generować dochody. Nie tylko możesz zarabiać na sprzedaży biletów, ale jest to również dobry moment by sprzedawać swoje gadżety, płyty itp.
6. Towar fizyczny: Dochód z fizycznego towaru może zależeć w dużym stopniu od ilości koncertów jakie grasz. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę, upewnij się, że masz jakieś t-shirty, a także mniejsze produkty, takie jak naklejki, które można sprzedać fanom po koncercie.
7. Towar Cyfrowy: Możesz sprzedawać cyfrowe produkty na koncertach, jak np. pliki PDF, pliki wideo i zdjęcia dla swoich fanów. Rzeczy takie jak koncerty na żywo, nuty, ekskluzywne zdjęcia, grafiki i inne mogą cieszyć się niezłą popularnością. Wszystkie gadżety możesz sprzedawać też za pośrednictwem własnej strony internetowej.
8. Crowdfunding: Crowdfunding może być świetnym sposobem na generowanie zysków dla swojej kariery muzycznej. Dobrze wykonane kampania może pomóc zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, aby zrównoważyć koszty produkcji i sprzedaży albumu.
9. Tantiemy wydawnicze: Opłata ta powinna być ustalona procentowo i płacona wykonawcy z tytułu prac autorskich majątkowych. Obejmuje tantiemy wydajności publicznych (radio, tv, występy na żywo), tantiemy mechaniczne (sprzedaż przez sprzedawców detalicznych, streaming, itp.), oraz honoraria (Reklama, film, telewizja).
10. Tantiemy cyfrowe: Czy kiedykolwiek Twoja muzyka grana była na usługach, takich jak radio SiriusXM, Pandora i innych webcasterów. Czy wiesz, że muszą oni za to płacić tantiemy? Załóż bezpłatne konto na SoundExchange aby upewnić się, że są one zbierane.
11. Tantiemy usług na żywo: Podczas wykonywania oryginalnego materiału wykonywanego na żywo również, można zarobić tantiemy. Czy grasz w barze, restauracji lub klubie muzycznym Organizacje przestrzegania praw będą płacić tantiemy z tych koncertów.
12. Licencja: Jeśli masz swoje piosenki umieszczone w filmie, handlowym bądź telewizyjnym, są szanse, że zostanie Ci wypłacona opłata licencyjna. Opłaty te są bardzo zróżnicowane, w zależności od budżetu projektu.
13. YouTube: Na YouTube, gdy muzyka jest używana w filmach, które są uruchomione reklamy, YouTube płaci część tych pieniędzy z reklam do posiadaczy praw do utworu. Cyfrowych dystrybutorów jak TuneCore i CD Baby może pomóc zebrać pieniądze, a także Audiam.
14. Sponsoring: Jeśli zebrałeś już pokaźną rzeszę fanów, niektóre firmy chcą sponsorować muzyków, by przejąć ich do swoich celów. Sponsoring może wahać się od gotówki, do bezpłatnych produktów, usług i narzędzi.
15. Praca sesyjna: Innym sposobem zarabiania pieniędzy jest bycie muzykiem sesyjnym. Jako wokalista i instrumentalista, możesz pracować dla innych projektów muzycznych, a nawet w reklamie.
16. Piosenki / Komponowanie: Jako autor tekstów, możesz pisać piosenki dla innych muzyków, lub komponować muzykę specjalnie dla filmu i projektów telewizyjnych.
17. Koncerty: Grywanie koncertów w barach, restauracjach, na przyjęciach i weselach lub innych imprezach prywatnych jest mile widziane przez niektórych muzyków. Przedstawienia tego typu są zwykle też bardzo dobrze płatne i pozwalają zarabiać grą na instrumencie. Nie ma się zatem czego wstydzić
18. Lekcje Muzyki: Wielu muzyków nauczyło się gry na instrumencie od kogoś innego. Dlatego też zdobytą wiedzę można przekazać dalej, młodszemu pokoleniu. To nie tylko pomoże generować przychody, by rozwijać własną karierę, ale także może to być dobry sposób, aby uzupełnić swoje dochody i pozwolić doskonalić swoje rzemiosło jednocześnie.