Rekrutacje prawocnika warto zlecać

Rekrutacje prawocnika warto zlecać

Gdy firma się rozwija, pojawia się potrzeba zatrudnienia nowych pracowników. Jest to dobry znak dla przedsiębiorstwa, lecz proces rekrutacji to dodatkowe utrapienie dla jego właściciela. Są trzy możliwości poszukiwania kandydatów. Najprościej sprawa wygląda w momencie, gdy firma posiada własny dział HR. Wtedy właściciel nie musi martwić się o rekrutację, ponieważ wszystkim zajmą się jego pracownicy. Jeśli jednak taka możliwość nie istnieje, trzeba zdecydować się na którąś z pozostałych dwóch opcji: poszukiwania pracownika na własną rękę lub zlecenie tego zewnętrznej firmie. Jak wygląda proces przeprowadzania rekrutacji przez agencję pracy?

Wielu przedsiębiorcom zależy na czasie, dlatego zatrudniają agencje, które znajdą za niego idealnego pracownika. Pracodawca musi określić swoje wymagania, np. wykształcenie, doświadczenie i kompetencje, które są niezbędne na omawianym stanowisku. Po ustaleniu szczegółów, rekruter zamieszcza ogłoszenie na portalach z ogłoszeniami o pracę, takimi jak szukampracy.pl. Później sam przegląda wszystkie CV, które napłynęły i umawia się z kandydatami na rozmowy rekrutacyjne. Próbuje wyłonić najlepszych, by później przedstawić swojemu klientowi tych najbardziej kompetentnych. Dla pracodawcy jest to ogromna oszczędność czasu, ale też spory wydatek. Agencje pracy mają różne cenniki, w zależności od renomy firmy, podejścia do klienta (indywidualne czy schematyczne) i stanowiska, na jakie poszukiwany jest pracownik. Standardowo przyjmuje się, że znalezienie sekretarki kosztuje ok. 4 tys. zł. Zawody o wyższym prestiżu będą wyceniane odpowiednio wyżej.

Niestety, wysoka cena nie jest jedyną wadą takiego rozwiązania. Często rekruterzy postępują schematycznie i szukają osób, które dobrze wyglądają „na papierze”. Czasem doświadczenie, wykształcenie i kompetencje kandydata są imponujące, jednak przy pierwszym spotkaniu można wyczuć, że ta osoba nie odnajdzie się w naszej firmie. Rekruter, który nie zna realiów przedsiębiorstwa i atmosfery panującej w teamie, nie będzie mógł trafnie ocenić, czy taki kandydat będzie odpowiedni. Czasami o pracę stara się osoba, która może mieć niewystarczające kwalifikacje na to stanowisko (według wytycznych szefa), ale posiada nieprzeciętny zapał, ambicje i chęci do pracy. Kogoś takiego łatwo można doszkolić, a jego entuzjazm może być ożywczy i inspirujący dla całej firmy. Zazwyczaj rekruter tego nie wychwyci tego, co ujęłoby jego klienta albo boi się ryzykować jego gniew.

Czy zlecenie rekrutacji firmie zewnętrznej jest opłacalne? Jeśli szukamy osoby na stanowisko mało kreatywne lub wręcz odtwórcze, może to być dobry pomysł. Rekruter łatwo wychwyci, czy kandydat będzie w stanie wykonać konkretne zadania. Trzeba jednak być rozważnym i nie oszczędzać na agencjach. Sprawdzone – i odpowiednio drogie – firmy przeprowadzą cały proces profesjonalnie, w przypadku tych tańszych jesteśmy skazani na loterię. Dlatego jeśli decydujemy się na zatrudnienie pracownika przez agencję, idźmy za ciosem i zainwestujmy w niego odpowiednią kwotę.

Dodaj komentarz