Co zrobić z samochodem po kolizji?

Co zrobić z samochodem po kolizji?

Wypadki drogowe nie są rzadkością. Nie wszystkie na szczęście kończą się obrażeniami czy śmiercią pasażerów, jednak auto zwykle doznaje jakiejś szkody. Auto po kolizji nie staje się od razu bezużyteczne, ale czy zawsze warto zajmować się jego naprawą?

Naprawa z ubezpieczenia

Jeśli to nie właściciel uszkodzonego auta spowodował wypadek, może liczyć na odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia. Rozliczenie gotówkowe polega na tym, że u poszkodowanego pojawia się rzeczoznawca i na podstawie oględzin kalkuluje koszty naprawy auta. Przy niewielkich usterkach wyceny można dokonać online, wystarczy wysłać zdjęcia pojazdu oraz krótki opis uszkodzeń powstałych w wyniku kolizji.

Przy rozliczeniu bezgotówkowym zepsute auto oddaje się do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela, i to te dwie strony dokonują rozliczeń między sobą, kierowca nie musi płacić mechanikom i nie dostaje pieniędzy z polisy.

Co jeśli naprawa jest zbyt droga?

Niektóre uszkodzenia są na tyle problematyczne, że nie opłaca się ich naprawiać, zwłaszcza gdy samochód ma już swoje lata. Ubezpieczyciel może wtedy stwierdzić szkodę całkowitą, wypłaca pieniądze i zazwyczaj zostawia kierowcy wrak, który można sprzedać na przykład do skupautzagotowke.net/skup-aut/proszowice/.

Jeżeli kierowca chce, może ten wrak próbować doprowadzić do stanu używalności, wykorzystując pieniądze z polisy, rzadko kiedy jednak to się faktycznie opłaca, chyba że ktoś ma dostęp do tanich części i większość napraw umie wykonać sam.

Kiedy oddać auto na złom?

Po poważnej kolizji samochód może być w tak fatalnym stanie, że nic nie da się z nim już zrobić. Pozostaje oddanie go na złom – licencjonowana stacja demontażu pojazdów wystawi zaświadczenie o kasacji, potrzebne przy wyrejestrowywaniu auta, i zwykle płaci jeszcze kierowcy określoną stawkę za przekazany samochód.

Więcej da się zarobić sprzedając rozbity pojazd do skupu, na przykład skupautzagotowke.net/skup-aut/zabrze/. Skupy oferują korzystniejsze stawki niż złomowiska, a cała procedura jest w pełni legalna, choć wygląda inaczej niż przy złomowaniu – kierowca oddając auto do skupu nie musi go wyrejestrowywać, a tylko zgłasza w urzędzie oraz w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym zbycie samochodu.

Dodaj komentarz