Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej

Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej

Działalność gospodarcza zwykle bywa postrzegana jako jedna z najlepszych form aktywności zawodowej. Osoby, które nie miały okazji pracować na swoim są przekonane, że przedsiębiorcy mało pracują, są niezależni i jednocześnie dużo zarabiają. Tymczasem codzienność biznesu nie jest taka kolorowa. Prowadzenie firmy ma swoje jasne i ciemne strony i okazuje się, że nie każdy nadaje się do tego zajęcia.

Plusy działalności gospodarczej

Największą zaletą działalności gospodarczej jest duża niezależność. Przedsiębiorca najpierw sam tworzy sobie miejsce pracy, nie musi więc nikogo prosić, żeby dał mu zatrudnienie. Niezależność oznacza, że można samodzielnie decydować w wielu sprawach. Chodzi tu przede wszystkim o wybór przedmiotu działalności, wprowadzanie nowych produktów czy współprace z wybranymi kontrahentami. Po części można też mówić o pewnej niezależności czasowej. O ile przedsiębiorca nie prowadzi w pojedynkę stacjonarnego punktu to w razie potrzeby może sobie zrobić wolne, by bez stresu udać się na przykład do lekarza. Budujące jest także to, że pracuje się na własną markę, realizuje swoje własne pomysły co wiąże się z dużą satysfakcją. Ponadto przedsiębiorca ma dużo większy wpływ na wysokość zarobków niż pracownik etatowy.

Minusy działalności gospodarczej

W pracy na swoim sprawdzić się mogą tylko osoby o określonej konstrukcji psychicznej. Tutaj niezbędna jest samodzielność, dyscyplina i dobra organizacja czasu. Bardzo przydaje się także asertywność bo kontakty z urzędnikami, dostawcami i klientami nie należą do łatwych. W szczególności jednak przyda się duża odporność na stres. Praca na swoim to ogromne obciążenie czasowe ale także i psychicznie. Sprawami firmy żyjemy przez cały czas, nawet w nocy. Gdy firma jest jednoosobowa nikt za właściciela nie rozwiąże żadnego problemu, wszystko jest na jego głowie. Prowadząc biznes trzeba stale podejmować ryzyko oraz zaakceptować fakt, że występują straty i porażki. Codzienność przedsiębiorcy to liczne problemy i ich rozwiązywanie. Zdarzają się one nagminnie. Dostawcy nie przywożą na czas towaru i bardzo często jest on niekompletny albo wadliwy. Kooperanci nie płacą w umówionym terminie. Klienci zgłaszają reklamacje i coraz częściej zwracają towary. Do tego dochodzi stres związany z licznymi zmianami prawa. Przedsiębiorca mimo tego, że stara się przestrzegać przepisów zawsze może wpaść w jakąś lukę albo nie dowiedzieć się na czas o zmianie, która została wprowadzona. Wszystko to może grozić postępowaniem karnym albo zajęciem rachunku przez komornika.

Dodaj komentarz