Łuszczyca skóry – jak ją leczyć?

Łuszczyca skóry – jak ją leczyć?

Łuszczyca skóry to podstępna i niestety trudna do zwalczenia choroba. Dobrze byłoby poznać jej objawy oraz dowiedzieć się, jakie są czynniki predysponujące do jej wystąpienia. Przede wszystkim jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób walczyć z tą przewlekłą chorobą. Okazuje się, że przydatne będą zarówno metody domowe, jak i leczenie farmakologiczne pod okiem lekarza.

Jakie są najważniejsze informacje na temat łuszczycy?

Jak zaznaczono wyżej, łuszczyca skóry to schorzenie przewlekłe i uciążliwe. Objawy są dość charakterystyczne i mogą dotknąć:

  • kończyn
  • tułowia
  • stóp
  • dłoni

Zmiany mają owalny kształt i brunatnoczerwony kolor. Z czasem zaczynają pokrywać się srebrzystą łuską. Niestety, łuszczące się zmiany w przebiegu łuszczycy często powodują świąd i pieczenie. Mogą także krwawić. Większość osób cierpiących na łuszczycę odczuwa dyskomfort psychiczny spowodowany obecnością nieestetycznych zmian. Ciężko wskazać jakieś konkretne przyczyny czynniki. Można jednak wskazać pewne czynniki predysponujące do jej pojawienia się. Jest to bez wątpienia chroniczny stres, a także czynniki genetyczne. Ponadto, łuszczyca skóry częściej pojawia się u osób z osłabionym układem odpornościowym. Wreszcie, jako czynnik ryzyka należy wskazać nietolerancje pokarmowe, jak również stosowanie niektórych lekarstw.

Jak przebiega terapia łuszczycy?

Leczenie łuszczycy nie jest łatwe. Najczęściej wymaga współpracy pacjenta i wielu specjalistów. Mowa tu przede wszystkim o dermatologu, jak również o dietetyku czy o interniście. Niektórym pacjentom pomóc może również psycholog. Ważne jest to, aby kierować się zaleceniami lekarza bądź lekarzy prowadzących. Zazwyczaj konieczne jest stosowanie maści do smarowania skóry, a niekiedy leków doustnych. Ważna jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry. Trzeba starannie wybrać preparaty do oczyszczania skóry, jak również balsam do smarowania. Pomocne mogą okazać się maści na bazie konopi, które charakteryzują się właściwościami przeciwzapalnymi oraz przeciwbakteryjnymi. Jeśli zmiany skórne krwawią, trzeba je również regularnie odkażać. Pomóc mogą także zioła, takie jak czystek ladanowy, lipa czy też rumianek. Przyda się także odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna obfitować w świeże warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Konieczna będzie także redukcja stresu. Stres, zwłaszcza chroniczny, bardzo negatywnie wpływa na stan skóry. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że łuszczyca to choroba, która nawraca. Nie da się jej wyleczyć. Na szczęście, można doprowadzić do długotrwałych remisji. To, jak często będą się one pojawiały zależy od naprawdę wielu czynników.

Dodaj komentarz