Emerytura z ZUS nie wystarczy
Polacy muszą odkładać na emeryturę. Nie wystarczy im jedynie emerytura z ZUS. Jest to emerytura niska, nie spełniająca niczyich oczekiwań – 1200, 1500 czy nawet 2000 złotych netto to żałosne świadczenie. Już dzisiaj nie da się za nie przeżyć, a co dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pieniądze są przydatne zawsze i wszędzie, a emerytura to pieniądze na spędzenie jesieni życia. Wielu Polaków po przejściu na emeryturę nadal pracuje, dbając o to, by mieć kontakt z ludźmi oraz dodatkowe pieniądze. Jest to dobre rozwiązanie, ale nie na całe życie na emeryturze. Można tak funkcjonować 5-10 lat. Później jednak trzeba odpocząć i nie podejmować wyzwań zawodowych.
Jak oszczędzać na emeryturę?
Sposobów jest kilka: prywatne ubezpieczenie emerytalne, plan emerytalny zakładany pracownikom przez firmę, Indywidualne Konto Emerytalne w banku. Takie są sposoby odkładania pieniędzy na czas, gdy już nie będziemy czynni zawodowo. Dzięki temu przechodząc na emeryturę można mieć w zasobach 50 000 czy 100 000 złotych. Jest to spora kwota, która pozwoli spokojniej żyć na emeryturze. Oczywiście są osoby, które odkładają znacznie więcej i to jest bardzo dobry pomysł. Wysoka jakość takich funduszy emerytalnych oraz sposób inwestowania przez nie pieniędzy mają znaczenie. Warto o tym zawsze pamiętać i zaoszczędzić pieniądze na taki cel. Pracownicy nie narzekają na pracownicze plany emerytalne, z których bardzo chętnie korzystają.
Obecnie istnieją trzy filary emerytalne w Polsce:
I filar to emerytura w ramach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
II filar to emerytura płacona z Otwartych Funduszy Emerytalnych
III filar to emerytura z pracowniczych programów emerytalnych lub indywidualnych ubezpieczeń płaconych przez osoby ubezpieczone.
Mając trzy filary pracownik otrzymuje jakieś pieniądze i jest zabezpieczony na czas bezczynności zawodowej. Po 30-40 latach większość osób przechodzi na emeryturę i może spokojnie cieszyć się urokami życia emeryta. Pod warunkiem jednak ,że ma dodatkowe środki na życie. Wszystkie te filary są nadzorowane przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Kiedy Polacy przechodzą na emeryturę? Polacy przechodzą na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Jest to dla nich bardzo ważna sprawa, która sprawdza się naprawdę dobrze. Jedni pracują dłużej i na emeryturę przechodzą 2-3 lata po osiągnięciu wieku emerytalnego. Inne osoby postępują inaczej – przechodzą na emeryturę od razu i podejmują dodatkowe zatrudnienie – w ten sposób mają dodatkowe wynagrodzenie co jest dużą zaletą tego rozwiązania.