Planowanie domowego budżetu jako podstawa wolności finansowej

Planowanie domowego budżetu jako podstawa wolności finansowej

Co mówi ekonomia na temat domowego budżetu?

Finanse domowe i zarządzanie domowym budżetem to nie tylko modny temat dla twórców popularnych poradników, ale także bardzo ważna dziedzina badań naukowych. Wśród koncepcji naukowych związanych z finansami osobistymi niebagatelną rolę odgrywa zarządzanie finansami gospodarstw domowych, w którego skład wchodzą takie elementy jak: planowanie finansów osobistych, zarządzanie majątkiem oraz zarządzanie kapitałem, zarządzanie budżetem domowym, płynnością finansową i oszczędnościami oraz zarządzanie ryzykiem.

Nie dziwi zatem fakt, że ekonomiści oferują różne metody, które mają na celu pomóc nam w racjonalnym gospodarowaniu domowym budżetem. Jednakże naukowe dysertacje na te tematy bardzo rzadko trafiają pod tzw. Strzechę, dlatego warto jest szukać na własną rękę tego typu opracowań, gdyż nierzadko mogą być one pierwszym krokiem na drodze do osiągnięcia przez nas wolności finansowej. Poniżej przedstawiamy tylko fragment wiedzy, która pozwoli Ci nie tylko zmniejszyć wydatki, ale także pozwoli Ci na stworzenie poduszki finansowej, która przyda Ci się w przypadku nie zaplanowanych wydatków, które zazwyczaj prędzej czy później się pojawiają, czy to w postaci pojawienia się kolejnego dziecka czy potrzeby szybkiej naprawy samochodu.

Metoda 10%

Ta metoda opiera się na prostej zasadzie: z każdego dochodu musisz zaoszczędzić 10% lub więcej na określony cel. Co chcesz kupić dla siebie i swojej rodziny – samochód, nowe meble w sypialni, odnowiona kuchnia, wycieczka na Bahamy? Załóż konto przeznaczone wyłącznie na ten cel i oszczędzaj na nim pieniądze, które wydasz na swoje marzenie. W ten sposób przybliżysz się do realizacji tego celu, a także uchronisz się przed spontanicznymi wydatkami. Sam możesz zdecydować w jako sposób wykorzystasz te oszczędności tylko w przypadku nieprzewidzianych okoliczności.

Zasada siedmiu kopert

Zgodnie z tą metodą podział dochodu przychodzącego wygląda następująco: w dniu otrzymania wynagrodzenia dzielisz wszystkie pieniądze na siedem części (kopert) zgodnie z wydatkami rodziny.

Pierwsza koperta: opłata za mieszkanie, ogrzewanie, internet, komunikację;

Druga koperta: wydatki na utrzymanie dzieci;

Trzecia koperta: chemia gospodarcza, artykuły gospodarstwa domowego, małe naprawy;

Czwarta koperta: odzież, sprzęt gospodarstwa domowego;

Piąta koperta: rozrywka, wyjście do kina, teatru, rekreacja;

Szósta koperta: niezapowiedziane wydatki;

Siódma koperta: reszta pieniędzy, która pozostanie po rozdysponowaniu do pozostałych kopert.

Odmianą tej metody jest Metoda Sześciu Słoików, w której możemy ustalić dowolne kategorie. Zazwyczaj pierwsza koperta lub pierwszy słoik odnosi się do podstawowych wydatków, które zazwyczaj pochłaniają największą część naszego dochodu.

Podsumowanie

Powyższe metody nie wyczerpują w pełni metod jakie proponują nam ekonomiści w celu zwiększenia rentowności naszego domowego budżetu. Zazwyczaj pomysły na oszczędzanie mogą przyjść nam do głowy same. Możemy kupować tańsze ubrania jeżeli wiemy, że będą służyły tylko w warunkach domowych lub mogą szybko się zniszczyć w pracy, którą wykonujemy. Lepszym rozwiązaniem jest kupowanie w hurtowniach zapasów takich jak cukier, mąka, ryż czy fasola. Te produkty zawsze są wykorzystywane w większości dań, które przyrządzamy a obniżenie ceny jednej kategorii domowego budżetu może wspomóc nasze dążenia do realizacji marzeń.

Dodaj komentarz