Jak mieć więcej czasu na przyjemności?

Jak mieć więcej czasu na przyjemności?

Ciągła praca, długa lista niewykonanych zadań i do tego nieustanny pośpiech-kto z nas nie zna takich sytuacji? Bardzo dużo czasu poświęcamy na pracę, często nie mamy kiedy porządnie się wyspać a i tak nie udaje się zrealizować wszystkiego, czego pragniemy. Jeśli takie problemy towarzyszą również tobie, to znak, że czas zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Wygórowane oczekiwania
Problem wielu osób, polega na tym, że chcą one osiągać zbyt wiele w krótkim czasie. Na wstępie warto więc zweryfikować swoje oczekiwania i marzenia. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się czego my naprawdę pragniemy, co jest dla nas ważne. Jeśli ktoś na przykład męczy się w swojej obecnej pracy i tkwi w niej od lat, powinien zastanowić się, czy naprawdę nie może jej zmienić. Kolejny problem to próba zaspokajania potrzeb zbyt wielu osób. Chcemy zadowolić męża, dzieci, teściów, zrobić wrażenie na koleżankach czy przełożonych. Warto w takiej sytuacji pamiętać, by nie zatracić siebie i nie stawiać swoich oczekiwań na samym końcu.

Życie bez planu
Wszyscy fachowcy od efektywnego zarządzania czasem zalecają by tworzyć sobie całodzienne plany zadań. To nie powinna być bardzo długa lista a jedynie spis, kilku najważniejszych działań. W pierwszej części dnia warto wykonać to zadanie, które jest najważniejsze czyli takie, które popycha nas do przodu. Plany powinny być zawsze realne, nie warto przeładowywać ich zadaniami, których i tak nie zrobimy. Zawsze trzeba też zostawiać sobie margines czasu na niespodziewane okoliczności.

Walcz z rozpraszaczami i złodziejami czasu
W pracy umysłowej zwykle najbardziej przeszkadzają nam rozpraszacze takie jak powiadomienia w smartfonie, telefony znajomych czy internetowe strony rozrywkowe, na które często wchodzimy na chwilę i zostajemy bardzo długo. Warto wyrobić sobie bardzo dobry nawyk, w myśl którego w danym czasie wykonujemy jedną czynność i nie przerywamy jej. Można tutaj wykorzystać powszechnie znaną technikę pomodoro.

Naucz się oddzielać czas pracy od reszty życia
Aby mieć czas na przyjemności i pasje trzeba zadbać o zachowanie balansu między pracą a pozostałym czasem. Osoby, które mają zwyczaj pracować zbyt wiele powinny zdać sobie sprawę z tego, że pracować trzeba mądrze a nie długo. Paradoksalnie kluczem do efektywności są przerwy i urlopy. Jeśli ktoś prowadzi własną działalność i czuje, że zbliża się wypalenie, jak najszybciej powinien zrobić sobie wolne. Tylko wtedy gdy nauczymy się stawiać granicę między pracą a resztą, będziemy mogli w pełni wypoczywać i być zadowoleni z życia.

Dodaj komentarz