Faktoring pełny i niepełny – jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Faktoring pełny i niepełny – jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Obecnie istnieje kilka rodzajów faktoringu, które różnią się między sobą, chociażby zakresem obowiązków obu stron umowy. Do najbardziej znanych rodzajów faktoringu można zaliczyć faktoring pełny i niepełny. W zależności od sytuacji jeden z wymienionych rodzajów cesji wierzytelności może być korzystniejszy dla przedsiębiorstwa. Porównaj faktoring pełny i niepełny i zobacz, który z nich będzie lepszy dla Twojej firmy.

Faktoring pełny – co to jest?

Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu polega na tym, że w jego ramach faktor zobowiązany jest do przejęcia ryzyka z tytułu niewypłacalności kontrahentów, których obejmie faktoring. Najprościej mówiąc, jeśli dojdzie do sytuacji, że kontrahent nie ureguluje w terminie należności, to faktor będzie musiał zająć się windykacją długu. Przedsiębiorca nie będzie musiał w takim przypadku oddawać środków finansowych firmie faktoringowej, nawet jeśli kontrahent nie ureguluje należności.

W takim rodzaju faktoringu to faktor ponosi większe ryzyko. Faktoring pełny jest droższy niż faktoring niepełny i jest polecany wielu firmom. Dla kogo takie rozwiązanie będzie korzystne? Między innymi dla firm, które dynamicznie się rozwijają i zaczynają współpracę z nowymi kontrahentami. Z takiego rozwiązania korzystają też firmy, które eksportują towary za granicę i mają wielu niepewnych kontrahentów.

Faktoring niepełny – co to jest?

Jest to faktoring z regresem i jest przeciwieństwem pełnego faktoringu. W tym przypadku ryzyko niewypłacalności kontrahenta spoczywa na przedsiębiorcy. Jeśli dojdzie do sytuacji, że kontrahent nie opłaci należności i nie ma środków na uregulowanie faktury, to faktorant musi oddać faktorowi pieniądze. Jest to tańszy rodzaj faktoringu, jednak ryzyko spoczywa na przedsiębiorcy, dlatego wielu firmom taki rodzaj współpracy może wydawać się nieopłacalny. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla firm, które mają wielu kontrahentów i dla nich koszty faktoringu pełnego będą przewyższały ewentualne korzyści z tytułu takiej umowy.

Jaki faktoring wybrać?

Zanim wybierzesz konkretny rodzaj faktoringu, przeanalizuj finanse swojego przedsiębiorstwa. Zastanów się, jak duże jest ryzyko niewypłacalności konkretnych kontrahentów i czy skorzystanie z faktoringu niepełnego nie jest zbyt ryzykowne. Dla niektórych firm faktoring pełny może być zbyt drogi i lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z bardziej ryzykownego, ale tańszego faktoringu z regresem. W razie wątpliwości warto porozmawiać z firmą faktoringową i wspólnie z nią wybrać najlepszy model współpracy.

Dodaj komentarz