Odwiedzając różne sklepy i punkty usługowe, zapewne większość ludzi nie zwraca dużej uwagi na to, jakie są w nich wykorzystywane kasy fiskalne. Nie jest tak, że wszędzie używa się tego samego. Początkujący przedsiębiorcy prędzej czy później staną więc przed dylematem: jaką kasę fiskalną wybrać? Doradzamy!
Czym różnią się poszczególne kasy fiskalne?
Niezależnie od tego, gdzie w Polsce się znajdujemy, na każdym kroku możemy spotkać tego typu urządzenia. Jeśli chodzi o kasy fiskalne Katowice, Warszawa czy Kraków nie różnią się znacząco — wynika to z faktu, że mamy ujednolicone, krajowe wymagania w zakresie tego, jacy przedsiębiorcy muszą korzystać z tych sprzętów i jakie kryteria muszą one spełniać.
W wielu przypadkach zakup kasy fiskalnej będzie więc nieuniknionym obowiązkiem. Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorca ma pewne pole manewru, w zakresie tego, jaki model wybierze. Kas fiskalnych jest naprawdę wiele, więc każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie.
Poszczególne modele różnią się przede wszystkim dostępnymi funkcjami, a także sposobem działania (niektóre mają ekrany dotykowe, inne zaś opierają się na tradycyjnej klawiaturze oraz niewielkim ekranie bez możliwości sterowania dotykiem). Występują także w różnych rozmiarach, co w przypadku niektórych biznesów może mieć spore znaczenie. Ostatnim czynnikiem, również dość istotnym, jest design, zwłaszcza, jeśli mówimy o sprzedaży produktów lub usług premium.
Co wziąć pod uwagę, dobierając kasę fiskalną?
Próbując dobrać odpowiednią kasę fiskalną do swoich potrzeb, trzeba uwzględnić kilka czynników. Pierwszy to miejsce, którym dysponujemy. W przypadku sklepów czy większych punktów usługowych przestrzeń nie będzie zwykle czynnikiem ograniczającym. Natomiast w przypadku np. sprzedaży jedzenia z foodtrucka lub wystawiania się na różnego rodzaju jarmarkach i festynach ważne jest już, aby postawić na niewielką kasę fiskalną, która będzie wygodna w użytkowaniu w trudnych warunkach.
Trzeba również zastanowić się, czy będziemy rozliczać transakcje tylko w jednym miejscu w lokalu, czy zależy nam na bezproblemowym poruszaniu się z kasą. Duże kasy fiskalne mogą sprawdzić się np. w sklepach spożywczych, ale już w salonie fryzjerskim wygodniejsze będą takie kasy, które można bez problemu przenosić między stanowiskami.
Nie bez znaczenia jest też budżet zarezerwowany na zakup kasy, a co za tym idzie, jej cena. Jak w przypadku większości urządzeń elektronicznych, na rynku znajdziemy zarówno tańsze modele (chociaż jest to pojęcie relatywne — i tak mówimy o wydatku na poziomie powyżej 1000 złotych), jak i droższe, za które trzeba zapłacić 3-4 tysiące złotych. Wyższa cena z reguły wiąże się z występowaniem bardziej zaawansowanych i nowoczesnych funkcji, takich jak dotykowy ekran.