Jaki kredyt konsolidacyjny ?

Jaki kredyt konsolidacyjny ?

KONSOLIDACJA KREDYTÓW

Konsolidacja kredytów to połączenie dwóch lub więcej zaciągniętych kredytów w jeden. Dzięki konsolidacji zmniejszamy jednocześnie koszty kredytu dzięki ujednoliceniu stopy procentowej oraz innych warunków spłaty. Konsolidacja kredytów pozwoli nam także na wydłużenie czasu spłaty naszego zadłużenia. Dzięki temu miesięczna rata skonsolidowanego kredytu będzie znacznie niższa niż suma pojedynczy rat kredytów. Pozwoli to nam na tzw. wyjście na prostą. Poprzez to, że miesięczna kwota spłaty zadłużenia będzie niższa, więcej pieniędzy pozostanie nam w gospodarstwie domowym. Niższa rata będzie dostosowana do naszych aktualnych możliwości, tj. będziemy w stanie ją spłacać. Fakt, że spłacamy kredyt terminowo nie będzie generował kolejnych kosztów. W przypadku gdy spłacamy raty po terminie narastają nam odsetki od nieterminowej spłaty kredytu, które nie są niskie.

 

RODZAJE KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH

Banki oferują nam jako klientom dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego. Podział kredytów oparty jest jest na sposobie ich zabezpieczenia, który jest gwarancją dla banku, że taki kredyt zostanie przez nas spłacony. Wyróżnić możemy dzięki temu kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz hipoteczny.

 

KREDYT KONSOLIDACYJNY GOTÓWKOWY I HIPOTECZNY – RÓŻNICE

W związku z tym ,że różny jest poziom zabezpieczenia tych kredytów różnią się one:

– stopniem formalności,

– rodzajem zabezpieczenia,

– okresem kredytowania,

– kosztem kredytu,

– wysokością oprocentowania,

– wymaganiami dotyczącymi zdolności kredytowej,

– kwotą kredytu.

KREDYT KONSOLIDACYJNY GOTÓWKOWY

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy udzielany jest tak jak każdy kredyt przez bank. Oznacza to, że przed wydaniem przez bak decyzji o udzieleniu nam kredytu sprawdzona zostaje nasza zdolność kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Ze względu na to, że w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jedynym zabezpieczeniem dla banku są nasze zarobki, wymagania banku co do naszej zdolności kredytowej będą znacznie większe aniżeli w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy oznacza także mniejsze formalności. Okres kredytowania w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego jest stosunkowo krótki. Najczęściej nie przekracza on okresu 10 lat. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to także wyższe oprocentowanie oraz koszty kredytu. Kwota kredytu to najczęściej kilka – kilkanaście tysięcy złotych.

KREDYT KONSOLIDACYJNY HIPOTECZNY

Kredyt hipoteczny konsolidacyjny wiąże się z dużą większym sformalizowaniem aniżeli kredyt gotówkowy. Tutaj również, przed udzieleniem nam kredytu, bank sprawdza naszą zdolność kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Ze względu na rodzaj zabezpieczenia, jakim jest w tym przypadku hipoteka, bank przywiązuje mniejszą wagę do zdolności kredytowej. Jedynym warunkiem jaki musi być spełniony to fakt, że nieruchomość bądź mieszkania musi byś własnością kredytobiorcy. Ze względu na wagę zabezpieczenia (hipoteka) możemy liczyć na uzyskanie znacznie większej kwoty kredytu. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to także dużo niższe oprocentowanie. Okres kredytowania wynosić może nawet 40 lat. Koszty kredytu konsolidacyjnego hipotecznego są niższe aniżeli koszty kredytu hipotecznego gotówkowego. Niższe jest także oprocentowanie takiego kredytu.

PORÓWNANIE KREDYTÓW KONSOLIDACYJNYCH:

KREDYT KONSOLIDACYJNY GOTÓWKOWY KREDYT KONSOLIDACYJNY HIPOTECZNY
STOPIEŃ FORMALNOŚCI MNIEJ SFORMALIZOWANY BARDZIEJ SFORMALIZOWANY
RODZAJ ZABEZPIECZENIA ZAROBKI KREDYTOBIORCY HIPOTEKA
OKRES KREDYTOWANIA ZWYKLE DO 10 LAT NAWET DO 40 LAT
KOSZT KREDYTU DROŻSZY TAŃSZY
WYSOKOŚĆ OPROCENTOWANIA WYŻEJ OPROCENTOWANY NIŻSZE OPROCENTOWANIE
ZDOLNOŚĆ KREDYTOWA DUŻY NACISK NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ MNIEJSZY NACISK NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ
KWOTA KREDYTU NIŻSZA KWOTA (NAJCZĘŚCIEJ KILKA – KILKANAŚCIE TYSIĘCY ZŁOTYCH) WYSOKA KWOTA

 

Dodaj komentarz