Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Niemal każdy w swoim życiu będzie miał okazję zaciągnąć co najmniej jedną pożyczkę lub kredyt, a prawdopodobnie znacznie więcej. Biorąc pod uwagę przeciętne zarobki, kiedy pojawi się jakaś nagła potrzeba, bieżących środków na ogół okazuje się nie być wystarczająco. Podobnie w przypadku dużych, kosztownych inwestycji, takich jak nowy samochód czy mieszkanie. Mimo tego, że kredyty czasami są tak dużą częścią naszego życia, często nie mamy na ich temat pojęcia. Warto jednak poznać chociaż podstawowe terminy i podziały ich dotyczące, ponieważ po prostu może się to w pewnym momencie przydać. W takim razie jakie są rodzaje kredytów bankowych?

Podstawowy podział kredytów

W najbardziej podstawowym podziale kredytów wyróżnia się ich aż pięć. Pierwszy to tradycyjny kredyt konsumpcyjny. Zaciąga się go z reguły na krótki okres, od kilku miesięcy do kilku lat, i przeznacza na bieżące potrzeby. Mogą to być sprzęty elektroniczne czy wymarzone wakacje, ale też chociażby spłata zaległych rachunków. Bank nie kontroluje ani nie rozlicza klientów pod kątem tego, na co wydali środki wypłacone im w ramach kredytu konsumpcyjnego. W tym momencie podział kredytów można jeszcze bardziej zagęścić, ponieważ kredyty konsumpcyjne można rozbić na chociażby kredyty gotówkowe, studenckie czy samochodowe. Występować mogą pomiędzy nimi znaczne różnice, chociażby w sposobie spłaty czy zabezpieczeniach kredytów.

Jednak jeśli chodzi o te naczelne rodzaje kredytów, kolejny z nich to znany w Polsce bardzo dobrze kredyt hipoteczny. Bez niego mało kto jest obecnie w stanie zakupić własną nieruchomość, zwłaszcza w młodym wieku. Zaciąga się go na wielkie sumy i bardzo długi czas (nawet do 35 lat), a jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na danym domu czy mieszkaniu. To właśnie dlatego, że kredyt ten jest tak silnie zabezpieczony, jego oprocentowanie jest na ogół niskie. Jednak przy tak długim okresie spłaty, wciąż musimy liczyć się z tym, że zapłacimy bankowi małą fortunę w odsetkach.

Kolejnym typem kredytu jest kredyt konsolidacyjny (także konsolidacja chwilówek), a więc taki, który pozwala zmienić kilka różnych zadłużeń w jedno, łatwiejsze do spłaty. W jego przypadku mamy do czynienia z ratą niższą niż suma poprzednich, ale dłuższym okresem kredytowania, a więc także wyższym kosztem całkowitym kredytu. Ponadto wyróżnia się także karty kredytowe, a więc konta z limitem, z których można korzystać do jego wykorzystania, ale trzeba je później spłacić, a także kredyty inwestycyjne. Jak sama nazwa wskazuje mają one na celu sfinansowanie jakiejś inwestycji.

Rodzaje zabezpieczeń kredytów

Rodzaje kredytów bankowych można także wyróżnić ze względu na rodzaj zabezpieczenia, jaki się w nich stosuje. Podstawowe typy zabezpieczeń to zabezpieczenia osobowe i rzeczowe. Do tych pierwszych zalicza się między innymi poręczenie osoby trzeciej czy ubezpieczenie kredytu. Poręcznie stosuje się zwłaszcza przy kredytach na dużą kwotę, ale jest niezbędne także na przykład przy zaciąganiu kredytu studenckiego. Oznacza ono, że w przypadku naszej niezdolności do spłaty kredytu robić to będzie za nas musiał nasz poręczyciel. Na ogół będzie się on musiał w chwili zaciągania kredytu móc wylegitymować dochodami, które pozwoliłyby mu w razie czego przejąć na siebie ten ciężar.

Z kolei ubezpieczenie stosuje się często w kredytach hipotecznych. Może ono być komponentem obowiązkowym lub dodatkowym (wtedy za zdecydowanie się na niego możemy liczyć na przykład na niższe oprocentowanie kredytu). Ubezpieczenie chroni interesy banku w przypadku śmierci czy choroby kredytobiorcy, co zwłaszcza może wystąpić w przypadku kredytów długoterminowych, a takimi właśnie są zazwyczaj kredyty na mieszkanie.

Jeśli zaś chodzi o zabezpieczenia rzeczowe, wśród nich znajduje się chociażby hipoteka nałożona na nieruchomość czy zastaw rejestrowy na samochodzie. Dzięki takim zabezpieczeniom klient może cieszyć się niższym kosztem kredytu, a bank jest pewny tego, że dużo na udzieleniu tego kredytu nie straci nawet w najgorszym wypadku, bo po prostu będzie mógł przejąć daną nieruchomość lub ruchomość. Podział kredytów ze względu na zabezpieczenie można uprościć do tego, że im większa kwota kredytu, tym większe potrzebne będzie zabezpieczenie, ale bywają od tego wyjątki.

Jak widać, rodzaje kredytów bankowych mogą być bardzo zróżnicowane. Nie są one jednak trudne do zrozumienia, wobec czego rodzaje kredytów z pewnością są czymś, co warto znać. Nawet jeśli obecnie nie planujemy zaciągnięcia żadnego zobowiązania, zawsze taka potrzeba może pojawić się w przyszłości.

Dodaj komentarz