Które grupy zawodowe mogą liczyć na lepsze warunki kredytów?

Które grupy zawodowe mogą liczyć na lepsze warunki kredytów?

Nie każdy nawet słyszał o czymś takim, jak kredyt dla grup zawodowych. Jest to de facto nie specjalny rodzaj kredytu, a po prostu całkowicie zwyczajny i standardowy kredyt (na przykład kredyt gotówkowy czy hipoteczny), ale udzielany na lepszych warunkach. Warto się tym tematem zainteresować, ponieważ może okazać się, że możemy z racji miejsca zatrudnienia liczyć na bardziej opłacalny kredyt i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. W takim razie które grupy zawodowe mogą liczyć na preferencyjne warunki podczas wnioskowania o kredyt?

Grupy zawodowe uprzywilejowane przy wnioskowaniu o kredyt

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że każdy bank ma do tematu udzielania kredytów na preferencyjnych warunkach określonym grupom zawodowym nieco inne podejście. W niektórych bankach w ogóle nie spotkamy się z tego typu udogodnieniami, zaś w innych różnić się będzie zakres grup zawodowych objętych tańszymi kredytami.

Do zawodów, wobec których banki najczęściej stosują preferencyjne warunki zaliczają się:

  • lekarze
  • prawnicy
  • członkowie służb mundurowych
  • pracownicy sektora bankowego
  • pracownicy administracji publicznej.

Na tej liście znaleźć można między innymi pracowników tak zwanej „budżetówki”. Dlaczego? W większości przypadków mogą oni liczyć na stałe zatrudnienie, często nawet do samej emerytury. Poza tym wynagrodzenie wypłacane jest im zawsze regularnie i nie muszą się oni obawiać o likwidację zakładu pracy.

Pracowników administracji publicznej i służby mundurowe traktuje się jako zawody zaufania publicznego. Z reguły więc spodziewa się po ich przedstawicielach terminowości i uczciwości w spłacie zadłużenia.

Jeśli zaś chodzi o prawników czy lekarzy, tutaj sprawa jest jeszcze prostsza. Są to w dużej mierze osoby zamożne, a więc takie, na pozyskaniu których bankom zależy. Oferowanie im korzystniejszych warunków wydawać się może zbędne, ale w praktyce sprawia, że są bardziej chętni związać się na dłużej z określonym bankiem.

Pracownicy sektora bankowego mogą liczyć na preferencyjne warunki z oczywistych względów – są członkami tego systemu, a więc przysługują im pewne przywileje.

Preferencyjne warunki, czyli jakie?

Wiemy już, czym jest kredyt dla grup zawodowych i jakie grupy może on obejmować. Tylko czym w praktyce są te wspomniane już preferencyjne warunki?

Mogą one się manifestować przede wszystkim jako niższa marża banku czy prowizja (lub całkowity jej brak), co potrafi bardzo korzystnie wpłynąć na całkowity koszt kredytu. Ponadto może się zdarzyć, że dzięki przynależności do określonej grupy zawodowej dostępne będą na przykład wyższe kwoty kredytu hipotecznego lub uproszczony proces wnioskowania o kredyt.

Nie należysz do żadnej z tych grup? To nie oznacza, że nie możesz liczyć na tańszy kredyt. Jednym ze sposobów aby bank pożyczył nam środki znacznie taniej aniżeli w standardowej ofercie , jest odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Jednym z nich jest kredyt pod zastaw nieruchomości – dzięki odpowiednio wysokiemu zabezpieczeniu na wypadek braku spłaty zobowiązania, bank jest w stanie znacząco obniżyć koszt udzielanego kredytu.

Dodaj komentarz