Czy warto brać kredyt hipoteczny

Czy warto brać kredyt hipoteczny

Niemal każdy chciałby w którymś momencie życia mieć swój własny kąt. Rzadko kiedy zarabia się jednak na tyle dobrze, aby być w stanie całkowicie samemu sfinansować zakup nieruchomości. Z tego właśnie powodu niegasnącą popularnością już od kilku dekad cieszy się kredyt hipoteczny. Czy jednak rzeczywiście warto go brać? A jeśli tak, to na jak długo i z jakim wkładem?

Czym są kredyty hipoteczne

Są to kredyty udzielane konkretnie na cel zakupu lub budowy danej nieruchomości. Z reguły zaciągane są one na bardzo wysokie kwoty (kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych), a więc i długi czas (kilkanaście lub kilkadziesiąt lat). Ich zabezpieczeniem jest sama nieruchomość, na którą nakłada się hipotekę. Oznacza to, że w wypadku problemów ze spłatą kredytu bank będzie mógł ją przejąć, jako że podczas okresu spłaty jest ona de facto jego własnością. Jest to tylko jedno z wielu zabezpieczeń i obostrzeń, jakie wiążą się z zaciągnięciem tego typu zobowiązania. Wszystko to dlatego, że bank, pożyczając takie wielkie kwoty, chce mieć jak największą pewność, że na tym nie straci. Wobec tego trudności w uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu mogą mieć osoby, które mało zarabiają i są uważane przez bank za niewiarygodne.

Ile kosztują kredyty hipoteczne

Musimy liczyć się z tym, że spłacając kredyt przez wiele lat będziemy musieli zagwarantować bankowi, że w tym okresie będziemy cały czas mieli dochody na poziomie co najmniej wystarczającym do regularnego spłacania kredytu. Tego jednak nie możemy sami przewidzieć. Za kilkadziesiąt lat sytuacja na świecie może być już zupełnie inna i banki doskonale zdają sobie z tego sprawę. Wobec tego chcą zmaksymalizować swój zarobek na kredycie także krótkoterminowo. Kredyty hipoteczne z reguły nie są bardzo wysoko oprocentowane, ale w skali kilkudziesięciu lat zbiera się z tego niemała kwota. Do tego nieodłącznym elementem umowy kredytowej będą na ogół różne dodatkowe opłaty i prowizje, a także usługi takie jak ubezpieczenie kredytu. W rezultacie więc kredyt pozwoli nam zakupić nieruchomość od razu, ale drogo za to zapłacimy na dłuższą metę. Całkowity koszt kredytu zależy także od wkładu własnego, jakim dysponujemy. Im większy, tym lepiej, ale minimum to 20% kwoty kredytu. Czasami udziela się kredytów hipotecznych także z wkładem własnym 10%, ale są one wyżej oprocentowane i znacznie mniej opłacalne.

Czy warto brać kredyt https://habzafinanse.com.pl/ na dom czy mieszkanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam na podstawie zamieszczonych powyżej informacji. Nie da się zaprzeczyć, że dla wielu może on być jedyną możliwością posiadania własnej nieruchomości. Trzeba być jednak gotowym związać się nieszczególnie korzystną umową z instytucją bankową na bardzo długi czas.

Dodaj komentarz