Jak zapanować nad domowym budżetem – najlepsze sposoby

Jak zapanować nad domowym budżetem – najlepsze sposoby

Planowanie domowego budżetu nie jest prostym zadaniem, jednak jeśli chcesz mieć kontrolę nad swoimi pieniędzmi, to musisz zacząć to robić. Wiele osób poddaje się już na starcie i szybko traci motywację do oszczędzania pieniędzy i racjonalnego zarządzania domowym budżetem. Wystarczy jednak wprowadzić kilka prostych zmian do swojego życia, a oszczędzanie po jakimś czasie wejdzie Ci w krew i stanie się przyjemnością. Zobacz jak zacząć mądrze zarządzać domowym budżetem.

Zacznij od obliczenia miesięcznego budżetu

Jeśli otrzymujesz stałe wynagrodzenie, to będzie to bardzo proste zadanie. Musisz wiedzieć, ile pieniędzy możesz wydać w miesiącu, aby później je mądrze rozdysponować. Weź pod uwagę swoje wszystkie źródła dochodu i różnego rodzaju zasiłki. Sumę, która Ci wyjdzie, zapisz na kartce i przejdź do następnego kroku.

Odejmij koszty utrzymania

Od swojego miesięcznego budżetu odejmij koszty utrzymania. Są to koszty, które musimy ponosić co miesiąc, dlatego powinny być one dla nas priorytetem i musimy wiedzieć, ile pieniędzy zostanie nam po ich odliczeniu. Weź pod uwagę rachunki za gaz, prąd, wodę i czynsz, a także opłaty za telewizję, internet, ogrzewanie, wywóz śmieci i fundusz remontowy. Jeśli masz kredyt, to również dolicz go do tej puli. Koszty utrzymania są zazwyczaj stałe, dlatego zawsze będziemy wiedzieć, ile pieniędzy przeznaczymy właśnie na nie. Ciężko jest je ograniczyć, ale zawsze możemy postarać się zmniejszyć zużycie wody lub prądu i zawsze przyniesie nam to jakieś dodatkowe pieniądze.

Podlicz wydatki na życie

Jeśli już wiesz, ile wynoszą Cię koszty utrzymania, to przyszedł czas na obliczenie, ile wydajesz na życie. Chodzi tu o jedzenie, ubrania, rozrywkę i zakupy środków czystości. W tej kategorii może znaleźć się wiele różnych rzeczy, które trzeba doliczyć do domowego budżetu.

Dowiedz się także jak zaoszczędzić na jedzeniu http://oszczedzpieniadze.pl/pieniadze/jak-zaoszczedzic-na-jedzeniu/.

Oblicz ile pieniędzy Ci zostało

Jeśli już wiesz jakie koszty stałe ponosisz co miesiąc, to podlicz ze sobą je wszystkie i odejmij od całkowitego miesięcznego budżetu. Suma, która Ci wyjdzie to pieniądze, które możesz wydać na dodatkowe przyjemności i nagłe wydatki, a także odłożyć na później. Załóżmy, że po odjęciu wszystkich stałych wydatków zostaje Ci 500 zł. Postaraj się, choć połowę z tej kwoty odkładać co miesiąc, zamiast wydawać na niepotrzebne rzeczy.

Odkładanie nawet z pozoru małych kwot po jakimś czasie może przynieść Ci efekty w postaci dużych oszczędności. Zobaczysz, że jeśli dokładnie obliczysz swój budżet i ustalisz kwotę, którą możesz z niego bez problemu oszczędzać co miesiąc, to nawet nie poczujesz, że brakuje Ci tych pieniędzy. Największym błędem, który utrudnia zapanowanie nad budżetem, jest nieznajomość swoich całkowitych kosztów stałych i tego ile pieniędzy zostaje nam po ich odliczeniu. Jeśli chcesz uniknąć czyszczenia swojego konta do zera co miesiąc, to ustal plan, którego będziesz się trzymać i dzięki temu zaoszczędzisz za jakiś czas sporą sumę.

Dodaj komentarz