Doradca podatkowy – zarobki

Doradca podatkowy – zarobki

Temat podatków jest często poruszany – w telewizji, Internecie czy chociażby w życiu codziennym. Jednak najbardziej interesujemy się nim na początku roku, kiedy musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym ze swoich dochodów. Dla wielu osób podatki to “czarna magia” i rozliczenie się z nich sprawia kłopot. W takich sytuacjach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy podatkowego. Kim jest doradca podatkowy i gdzie możemy szukać jego pomocy? Poniżej przybliżymy temat doradztwa podatkowego, a także podpowiemy, na jakie zarobki może liczyć doradca.

Doradca podatkowy – kto to?

Doradca podatkowy, jak nazwa wskazuje – zajmuje się doradzaniem w sprawach podatków. Możesz udać się do doradcy, aby udzielił ci porad z zakresu obowiązków podatkowych. Doradca podatkowy ponadto zajmuje się takimi czynnościami jak:

 • bieżące doradztwo w zakresie prawa podatkowego;
 • przygotowywanie opinii oraz różnego rodzaju dokumentacji z zakresu prawa podatkowego;
 • przeprowadzanie przeglądów podatkowych;
 • obliczanie podatków i sporządzanie deklaracji podatkowych;
 • reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi.

Kto może zostać doradcą podatkowym?

Zawód doradcy podatkowego może być wykonywany tylko przez osoby fizyczne, które są wpisane na listę doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych albo też biegłych rewidentów. Czynności doradztwa podatkowego mogą być również wykonywane przez jednostki organizacyjne wskazane w art. 4 Ustawy o doradztwie podatkowym.

Aby wpisać się na listę doradców konieczne jest spełnienie pewnych warunków:

 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i pełni praw publicznych;
 • nieskazitelny charakter kandydata;
 • wyższe wykształcenie (niekoniecznie prawnicze);
 • dwuletnia praktyka zawodowa
 • zdanie egzaminu na doradcę z wynikiem pozytywnym;
 • wystąpienie z wnioskiem o wpis na listę nie później niż w okresie 3 lat od egzaminu!

Doradca podatkowy – zarobki

Kwestia wynagrodzenia doradcy jest ustalana w umowie z klientem. Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z danymi pochodzącymi z lutego 2019 roku stwierdzono, że zarobki doradcy podatkowego wynoszą od 5150 zł do 9670 zł brutto. Co ważne, kwoty te dotyczą co drugiego doradcy podatkowego. 25% najgorzej wynagradzanych doradców podatkowych zarabia poniżej 5 150 PLN brutto. Natomiast na zarobki powyżej 9 670 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych doradców podatkowych. Jak widać są to kwoty ruchome i nie można jednoznacznie stwierdzić, ile konkretnie zarabia doradca podatkowy. Z danych tych wynika jednak, że średnie zarobki doradcy podatkowego wynoszą 7200 zł brutto. Należy pamiętać również o tym, że nie wszyscy doradcy zatrudnieni na tym samym stanowisku zarabiają tyle samo. Pensje zależą od takich czynników jak: staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, a także województwo. Oznacza to, że zarobki doradcy podatkowego z Warszawy pracującego na takim samym stanowisku co “kolega po fachu” na tym samym stanowisku w mniejszej miejscowości mogą się znacznie różnić. Tak czy inaczej, warto podnosić swoje kompetencje i nie bać się wyzwań – jak w każdym innym zawodzie.

Dodaj komentarz