Prowadzenie księgowości w każdej firmie jest niezwykle ważne. Ten dział zajmuje się ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczych związanych z uzyskiwaniem przychodów i ponoszonymi kosztami. Nalicza należne podatki i rozlicza firmę z fiskusem. Sporządza bilans start i zysków, sprawdza zyskowność i kondycję przedsiębiorstwa. Prowadzi sprawy kadrowe i płacowe. W swojej pracy stosuje wszystkie obowiązujące regulacje prawne.
Wybór biura księgowego
Dokonując wyboru firmy księgowej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Na początek trzeba sprawdzić, czy biuro księgowe posiada ubezpieczenie i jaki zakres ono obejmuje. Jest to istotne w przypadku nieścisłości lub błędów księgowych. Klient wtedy może dochodzić od biura odszkodowania. Warto zorientować się, czy w firmie pracują wykwalifikowani pracownicy, którzy są biegli w sprawach księgowych. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby Twoją firmą zajmowała się wyznaczona osoba. Należy upewnić się, czy jest możliwy stały i szybki kontakt z biurem księgowym. Ponadto trzeba wiedzieć, czy księgowa będzie reprezentować przedsiębiorstwo w Urzędzie Skarbowym lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto ustalić warunki rozliczeń z biurem księgowym i dokładnie znać zakres usług. Trzeba uzgodnić z księgową sposób przekazywania bieżących i istotnych informacji np. dotyczących terminów wpłat podatków. Dobra firma księgowa posiada nowoczesny system komputerowy i zestaw sprawdzonych programów księgowych. W przypadku dużych przedsiębiorstw biuro księgowe powinno być wyspecjalizowane w danej branży. Ważną kwestią jest także właściwe i bezpieczne przechowywanie i archiwizowanie dokumentów firmy klienta. Atutem biura rachunkowego są nadane certyfikaty oraz zaświadczenia ukończenia specjalistycznych kursów, które powinny być umieszczone na stronie internetowej firmy księgowej lub znajdować się w siedzibie biura.
Biuro rachunkowe internetowe
Księgowość online jest coraz bardziej popularna. Ułatwia i przyspiesza obieg dokumentów, które są zawsze dostępne dla klienta. Informacje, scany faktur i druków oraz zdjęcia zostają przesyłane przez odpowiednie aplikacje internetowe. Przekazywane dane są zabezpieczone w systemie zaszyfrowania np. za pomocą 4096-bitowego klucza SSL. Wszystkie umowy czy faktury, dokumenty kadrowo-płacowe zapisywane zostają w specjalnym module np. CRM, który posiada samodzielną wyszukiwarkę. Księgowa ma z klientem szybki kontakt e- mailowy. Ta forma księgowości sprawdza się znakomicie w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw. Natomiast w firmach dużych lepiej korzystać z księgowości tradycyjnej w związku z koniecznością prowadzenia bardziej skomplikowanych procesów rachunkowych, kadrowych i podatkowych.