Kawa specialty – co to takiego? Czy warto ją kupować?

Kawa specialty – co to takiego? Czy warto ją kupować?

Już pobieżne rozeznanie wystarcza, by dojść do wniosku, że świat kawy zaskakuje różnorodnością. W efekcie praktycznie każdy jest w stanie znaleźć ziarna, które sprostają jego wymaganiom. Nawet posiadacze najbardziej wysublimowanych kubków smakowych nie mogą narzekać. Dla nich zarezerwowana jest kawa specialty. Co to takiego? Czy warto się na nią zdecydować?

Kawa specialty – czym się wyróżnia? Jak przebiega proces jej certyfikowania?

Półki w sklepach wręcz uginają się pod ciężarem różnorodnych kaw. Nie każdy jednak odnajdzie w marketach to, co lubi. Próżno tam szukać m.in. kaw z segmentu specialty, a to właśnie one cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Czym się one wyróżniają i dlaczego są tak cenione?

Jak sama nazwa sugeruje, kawa specialty charakteryzuje się „specjalnymi” walorami. W jej skład wchodzą najwyższej jakości ziarna, które po zmieleniu i zaparzeniu dostarczają wyjątkowych doznań smakowych i aromatycznych. Co więcej, cały proces powstawania kaw specialty – od uprawy, poprzez zbiory, aż do wypalania – jest transparentny.

Miano kawy specialty zarezerwowane jest wyłącznie dla kaw, które zdobyły co najmniej 80 punktów (na 100 możliwych) w testach certyfikowanych Q Graderów. Weryfikowane ziarna podlegają ocenie wizualnej. Przechodzą również tzw. cupping, czyli usystematyzowany test według określonego protokołu.

Czynności te przeprowadza się, zanim ziarna trafią do palarni, tak aby proces wypalania nie miał wpływu na ich wynik. Dzięki temu testy pozwalają w sposób obiektywny wycenić surowe ziarna, które są kupowane przez palarnie. To, jak ostatecznie smakować i pachnieć będzie kawa specialty, zależy od umiejętności i doświadczenia roastera, czyli osoby zajmującej się wypalaniem ziaren.

Gdzie można dostać kawy specialty?

Kawy z segmentu specialty to prawdziwa gratka dla koneserów. Wbrew jednak pozorom nie są to produkty trudnodostępne. Szukać należy je w profesjonalnych palarniach oraz w internecie. Z uwagi na fakt, że smak i aromat kawy w dużej mierze uzależniony jest od profesjonalizmu osoby, która j wypala, zakupy warto robić u pasjonatów. Z pasją i należytą troską podchodzą oni bowiem do swoich obowiązków.

Kawa specialty to produkt, po który sięga coraz więcej osób. Jest bowiem ceniona za wyjątkowy smak i aromat. Jej walory różnią się znacząco od walorów kaw komercyjnych, które są dostępne w sklepach, i najczęściej przy pierwszym zetknięciu są nie lada zaskoczeniem. Dlatego ich popularność rośnie.

Dodaj komentarz