Jak wybrać księgową?

Jak wybrać księgową?

Warto wiedzieć, że obecnie wybór księgowej jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Zweryfikowanie czy biuro księgowe posiada ubezpieczenie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce 25% biur rachunkowych korzysta z polis OC o nieodpowiednim zakresie. Godny uwagi jest fakt, że przedsiębiorstwa, które oferują usługi księgowe w znacznej większości przypadków mają tylko podstawowe ubezpieczenie OC. Wykonują jednak czynności, które nie są objęte ochroną. Świetnym przykładem mogą być kalkulacje składek do ZUS czy wynagrodzeń. W przypadku ewentualnych problemów z rachunkowością, przedsiębiorca może mieć ogromne problemy z wyegzekwowaniem odszkodowania od biura.

Sprawdzenie czy biuro zatrudnia wykwalifikowanych księgowych

Należy mieć świadomość, że zupełnie inaczej prowadzi się księgowość małego sklepu spożywczego, a inaczej rozliczany jest start-up, który oferuje innowacyjny produkt lub usługę. Bardzo istotne znaczenie mają także kwalifikacje personelu. Rekomendowane jest zweryfikowanie czy pracownicy, którzy będą zajmowali się księgowością firmy posiadają odpowiednie uprawnienia.

Kontakt z obsługą księgową

Jak wiadomo praktycznie przy każdym rodzaju usług bardzo istotne znaczenie ma kontakt. Księgowa powinna od odbierać telefony lub oddzwaniać. Nie jest zalecane rozpoczynanie współpracy z biurem księgowym, które nie odpisuje na maile. Oczywiście nie ma konieczności osobistego spotkania się z osobą prowadzącą księgowość.

Czy biuro będzie wspierało w przypadku kontroli Urzędu Skarbowego?

Kontrola z Urzędu Skarbowego wiąże się ze stresem. Przedsiębiorca musi bowiem wykazać się wiedzą, by udzielić odpowiedzi na określone pytania kontrolerów. Rekomendowane jest zatem przed podpisaniem umowy uzyskanie informacji, czy biuro księgowe będzie wspierało firmę w składaniu wyjaśnień.

Do kiedy dokładnie biuro przygotuje miesięczne rozliczenie?

Przedsiębiorca musi do 20-go dnia nowego miesiąca rozliczeniowego musi znać wysokość podatków, które zostały pomniejszone o koszty. Wtedy właściciel firmy nie będzie musiał się martwić, że spóźni się z zapłatą w ustawowym terminie. Ponadto obowiązkiem VAT-owca jest zapłacenie do 25-dnia nowego miesiąca podatku za poprzedni miesiąc. Nie można również zapomnieć sprawdzić, do kiedy dokładnie firma księgowa dokona przesłania wyliczeń. Nie jest rekomendowane sugerowanie się tylko ceną.

Dodaj komentarz