Radzenie sobie ze stresem w pracy zawodowej

W swojej praktyce zawodowej każdy menedżer może liczyć na wiernego „przyjaciela” – stres. Ten nigdy o nas nie zapomni, może się zjawić podczas pracy, na wakacjach, w domu i na rodzinnych spotkaniach. Tylko od nas zależy, jak wyglądać będzie te towarzystwo, jak stres wpłynie na nasze decyzje i psychiczne zdrowie. W odpowiednim zarządzaniu negatywnymi emocjami pomogą nam specjalistyczne szkolenia dla firm.

W dużej mierze to właśnie od naszej postawy – panowania nad emocjami, rozpoznawania sytuacji stresowych, umiejętnego postępowania z negatywnym stanem emocjonalnym – zależy sukces pracy menedżerskiej. Jako osoby na stanowisku kierowniczym musimy przykładać dużą uwagę do własnego wizerunku i tego, w jaki sposób postrzegają nas podwładni. Odpowiednie szkolenia dla firm pomogą nam wykorzystać pozornie destrukcyjne stresory do wzmocnienia własnego poziomu motywacji oraz śmiałego stawiania czoła zawodowym wyzwaniom.

Psychologowie wyróżniają dwa rodzaje stresu: eustres i dystres. Szkolenia dla firm nauczą nas je rozpoznawać i odpowiednio spożytkować. Pierwszy jest uczuciem pozytywnym – to stan zwiększonego pobudzenia, dobrego samopoczucia, które nas mobilizuje i nadaje ochoty do działania. Drugi rodzaj stresu ma działanie negatywne, występuje pod postacią długiego i męczącego napięcia. W skrajnych sytuacjach może nawet doprowadzić do niebezpiecznych chorób, głównie psychicznych. Wyzwaniem dla trenerów i uczestników szkolenia dla firm jest właśnie okiełznanie dystresu i zminimalizowanie jego negatywnych skutków.

Jak tego dokonać? Kluczem do optymalnego zarządzania stresem jest odpowiednie rozpoznanie – sformułowanie tzw. oceny poznawczej. Szkolenia dla firm oddadzą w nasze ręce sprawdzone techniki diagnozowania sytuacji stresowych. I tak nauczymy się określać wagę problemu, dostępność alternatywy, poznamy metody integracji negatywnych emocji i techniki antystresowe. W niektórych przypadkach konieczne może być sięgnięcie po rozwiązania zewnętrzne: dietę, środki farmakologiczne, suplementy czy nawet pomoc specjalisty. Jeśli jednak podczas szkolenia dla firm nauczymy się odpowiednio szybko reagować na negatywne skutki sytuacji stresowych, wówczas zdołamy uporać się ze stresem samodzielnie, dzięki sile spokoju i racjonalnego postępowania.

Pamiętajmy, w grę wchodzi nasze zdrowie, a niekiedy nawet zdrowie naszych bliskich i współpracowników. Szybkie tempo pracy, moda na pełną dyspozycyjność, pracoholizm – to wszystko idealne warunki dla wyniszczających nasz organizm stresorów. A szkolenia dla firm z zakresu zarządzania negatywnymi emocjami to przecież nie tylko chwilowa terapia, ale inwestycja na całe lata.