Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?

Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?

Co kryje się pod szerokim pojęciem usługi księgowe? Jakim wyzwaniom musi sprostać współczesne biuro rachunkowe by ofertę biura można było uznać za kompleksową? Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe? Sprawdźmy.

Co wchodzi w skład usług księgowych?

Księgowość w każdej firmie powinna być prowadzona z należytą starannością. Dlatego też bardzo ważne jest powierzenie prowadzenia rachunkowości doświadczonemu biurze rachunkowemu. Oczywiście poza prowadzeniem dokumentacji biura rachunkowe oferują dodatkowe usługi księgowe.

Biuro w zależności od zakresu swoich działań, może świadczyć kompleksowe usługi lub rozliczać poszczególne usługi osobno. Z reguły podstawową usługą jest prowadzenie ksiąg handlowych oraz prowadzenie dokumentacji rachunkowej. Przykładowe dodatkowe usługi to obsługa kadrowo-płacowa, korekty deklaracji VAT, CIT itd. Często drobne usługi doradcze nie są dodatkowo płatne. Jednak nie jest to regułą wiele w szczególności bardziej doświadczonych biur rachunkowych rozlicza doradztwo w systemie godzinowym.

Przykładowe usługi dodatkowe:

 • Obsługa kadrowo-płacowa
 • Korekty deklaracji VAT, CIT
 • Przygotowanie NIP, zaświadczenia niezalegania w podatkach
 • Usługa nazywana mianem wirtualnego biura
 • Sporządzenie zeznania (np. PIT)
 • Pomoc w otworzeniu działalności gospodarczej
 • Porady prawno-podatkowe
 • Otwarcie rachunku bankowego
 • Pomoc w uzyskaniu zezwolenia na pracę
 • Ewidencja magazynu i ewidencja środków trwałych
 • Sporządzenie deklaracji podatkowych i deklaracji ZUS
 • Sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych
 • Reprezentowanie zleceniodawcy przed organami publicznoprawnymi

Trzeba mieć na uwadze, że powyższa lista prezentuje tylko kilka przykładowych usług. Tak naprawdę lista usług oferowanych przez doświadczone biura rachunkowe jest zdecydowanie dłuższa.

Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe?

Należy mieć na uwadze, że współcześnie, aby prowadzić biuro rachunkowe trzeba mieć specjalny certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto, biuro powinno zaopatrzyć się w ubezpieczenie od czynności cywilnoprawnych.

Wybór biura rachunkowego może zależeć od wielu czynników. Niewątpliwie bardzo istotne jest, żeby biuro, któremu powierzymy prowadzenie naszej księgowości dysponowało odpowiednimi kompetencjami. Kluczowe jest by biuro miało doświadczenie w tej dziedzinie, na której nam zależy. Jeśli np. prowadzimy handel międzynarodowy to idealne biuro powinno obsługiwać klientów prowadzących podobny typ działalności.  Dobrze, gdy biuro potrafi rzetelnie i klarowanie doradzić klientowi np. jak przewidzieć konsekwencje podatkowe, jak przygotować się do wejścia na rynki zagraniczne, jak zdobyć finansowanie, jak zdobyć informacje od ekspertów z różnych dziedzin itd. Innymi słowy, prawidłowe prowadzenie księgowości to absolutna podstawa jakiej należy wymagać od każdego biura rachunkowego. Jednak to co wyróżnia godne polecenia biuro to kompetencje pozwalające na prowadzenie rzetelnych usług doradczych.

Najlepiej przed wyborem księgowego sprawdzić ofertę co najmniej kilku biur rachunkowych tak aby dopasować ofertę do swoich indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem decyzji trzeba po prostu przekonsultować ofertę z przedstawicielami poszczególnych biur.

Dodaj komentarz