Jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego?

Jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego?

Czy ukończenie kursu na operatora wózka widłowego daje mi uprawnienia? Jak wygląda sam kurs i czy muszę zdawać egzamin? To są najczęstsze pytania, jakie się pojawiają odnośnie kursów na operatora wózka widłowego. Kurs zawodowy składa się z dwóch części, a samo jego ukończenie nie zrobi z Ciebie licencjonowanego operatora. Zobacz jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego i co musisz zrobić, żeby dostać licencję. 

Kurs na operatora wózka widłowego

Kurs na operatora wózka widłowego, podobnie jak w przypadku prawa jazdy składa się z dwóch część: teorii i praktyki. Jego głównym celem jest przygotowanie uczestnika do zdania egzaminu przed komisją złożoną z pracowników Urzędu Dozoru Technicznego. Na części teoretycznej kursu dowiesz się z czego składa się wózek widłowy: jak jest zbudowany i jak działa. Oprócz tego poznasz zasady prawidłowego funkcjonowania wózka oraz zasady BHP, które są niezbędne do bezpiecznej pracy. Znajomość zasad BHP (i stosowanie się do nich) obowiązuje wszystkich pracowników, którzy mają styczność z wózkami widłowymi. Poznasz także wszelkie prawa i przepisy określające obsługę tych urządzeń. 

Natomiast część praktyczna kursu, jak po nazwie możesz się domyślać jest nastawiona na naukę jazdy i obsługi maszyny. W tej części nauczysz się płynnie jeździć wózkiem widłowym oraz prawidłowo posługiwać widłami. Tutaj będziesz mieć okazję spróbować swoich sił w przewożeniu i podnoszeniu różnych rzeczy. Kurs kończy się egzaminem, do którego musisz podejść jeśli chcesz otrzymać licencję. Samo ukończenie kursu nie da Ci uprawnień do obsługi wózka widłowego.

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Egzamin podobnie jak kurs na wózki widłowe, również składa się z dwóch części. W pierwszym etapie otrzymasz kilka pytań, które mają na celu zrewidowanie Twojej wiedzy z części teoretycznej. Musisz udzielić przynajmniej trzy poprawne odpowiedzi (pytań jest pięć). Jakich pytań możesz się spodziewać? Komisja egzaminacyjna może zadać Ci pytanie dotyczące Księgi Rewizyjnej: czym jest stateczność wózka lub jaka jest dopuszczalna prędkość jazdy w pomieszczeniach zamkniętych. Pamiętaj, że podane pytanie są przykładowe, a zestawy na egzaminie są losowe, więc czeka Cię dużo nauki.

Z kolei w praktycznej części egzaminu musisz udowodnić, że umiesz jeździć wózkiem widłowym płynnie, swobodnie oraz bezpiecznie. W tym będziesz musiał uwzględnić znajomość i stosowanie obowiązujących zasad BHP. Zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna egzaminu trwa około godziny. 

Dodaj komentarz