Z czego znany jest Chorzów?

Z czego znany jest Chorzów?

Chorzów to miasto na prawach powiatu należące do województwa śląskiego. Miasto liczy blisko 110 tysięcy mieszkańców i słynie z tego, że przez lata mocno rozwijał się tutaj przemysł górniczy, hutniczy oraz chemiczny. Najnowsze wiadomości Chorzów można znaleźć na portalu wrotachorzowa.pl. Co ciekawego jest więc w Chorzowie i co warto w nim zobaczyć jeśli planujemy odwiedzić to miasto?

​Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się wyjątkowy skansen o powierzchni około 22 hektarów. Górnośląski Park Etnograficzny prezentuje tradycyjną zabudowę wiejską, a także małomiasteczkową w ilości ponad 70 różnego rodzaju obiektów. Muzeum powstało w 1975 roku i jest dzisiaj nie tylko unikatową atrakcją dla turystów, ale także miejscem do którego uczęszczają sami mieszkańcy miejscowości, aby odpocząć od zgiełku miasta. Wśród ciekawszych obiektów znajdujących się w skansenie warto wymienić między innymi zagrody chłopskie przeznaczone dla różnych grup społecznych – od tych najbiedniejszych, poprzez średnio zamożnych, aż po tych najbogatszych. Warto też zwrócić uwagę, że zabudowania w skansenie zostały rozmieszczone według konkretnego schematu nawiązującego do miejscowej tradycji. Oprócz budynków odtworzono również małą architekturę, więc można tam zobaczyć mostki, bramy, studnie, ule i inne. Wyposażenie każdego z domostw również zostało wiernie odtworzone.

​Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Ogród zoologiczny, który jest położony na terenie Parku Śląskiego został założony w 1954 roku. Jest to trzeci pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce, obszar na którym można podziwiać zwierzęta to blisko 50 hektarów. Na terenie zoo znajduje się ponad 300 różnych gatunków fauny. Zoo jest dostępne przez cały rok, a więc również w trakcie miesięcy zimowych. Warto też wiedzieć, że od roku 1975 na terenie parku funkcjonuje tak zwana „Skalna Kotlina” w której można zobaczyć modele dinozaurów w oryginalnej skali. Jest to nawiązanie do wykopalisk prowadzonych przez polskich naukowców na terenie pustyni Gobi.

​Park Śląski w Chorzowie

Znajdujący się w Chorzowie park jest jednym z największych w Europie. Zajmuje blisko 600 hektarów i jest bardzo popularnym miejscem do którego udają się mieszkańcy miasta, aby odpocząć oraz skorzystać z szerokiej oferty rozrywkowej – znajduje się tutaj między innymi wesołe miasteczko, zoo, skansen i planetarium. Odbywają się również cykliczne imprezy. Ciekawą atrakcją jest możliwość skorzystania z przejazdu kolejką linową „Elka”.

Dodaj komentarz