Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?

Czy wcześniejsza spłata pożyczki jest dobrym rozwiązaniem?

Każda osoba, która pożycza pieniądze z banku, lub firmy pożyczkowej powinna wiedzieć, że ma możliwość wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści, ponieważ nie tylko pozwala się pozbyć długu, ale także buduje pozytywną historię kredytową. Jeśli w Twoim domowym budżecie pojawiły się dodatkowe pieniądze, to warto zastanowić się nad tym, czy przeznaczyć je na wcześniejszą spłatę pożyczki. Jednak czy wcześniejsza spłata zawsze jest idealnym rozwiązaniem? Zobacz, kiedy zdecydować się na to rozwiązanie, aby nie stracić pieniędzy.

Wcześniejsza spłata pożyczki – jak powinna przebiegać?

Na samym początku warto się upewnić czy pożyczka gotówkowa, którą chcesz spłacić wcześniej, może zostać wcześniej spłacona. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, dlatego lepiej jest sprawdzić, czy pożyczkodawca udostępnia swoim klientom taką możliwość. Wystarczy go o to zapytać, a z pewnością powie Ci on, jak wygląda cała procedura. Najważniejsze jest to, aby dowiedzieć się jakie koszty wiążą się ze wcześniejszą spłatą pożyczki. Niektóre firmy pożyczkowe mogą zażądać prowizji, które sprawią, że wcześniejsza spłata będzie nieopłacalna.

Spłata pożyczki przed terminem ma sens tylko wtedy, gdy taka możliwość nie będzie obwarowana mnóstwem dodatkowych kosztów. Sama wcześniejsza spłata odbywa się w podobny sposób jak spłata pojedynczej raty. Pieniądze należy po prostu przelać na wskazany przez pożyczkodawcę rachunek bankowy. W tytule przelewu wystarczy wpisać numer pożyczki i gotowe.

Kiedy nie opłaca się spłacać pożyczki przed terminem?

Wcześniejsza spłata pożyczki https://habzafinanse.com.pl/pozyczka-gotowkowa/ na ogół nie powinna się wiązać z dodatkowymi kosztami jednak tak, jak już wspomnieliśmy, niektórzy pożyczkodawcy pobierają z tego tytułu prowizję. Taka sytuacja może mieć miejsce, jednak jest ściśle regulowana przez ustawę.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, usługodawca może zażądać od klienta prowizję za spłatę pożyczki przed terminem, jeśli: spłata przypada na okres, gdy stopa oprocentowania jest stała, kwota spłacanego w okresie dwunastu kolejnych miesięcy kredytu jest wyższa niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Przed spłatą pożyczki warto sprawdzić, czy wysokość prowizji nie przekracza limitów, które przewiduje prawo. Prowizja za spłatę pożyczki nie powinna przekraczać: 1% spłacanej części pożyczki, jeśli okres między faktyczną spłatą kredytu a terminem określonym w umowie przekracza jeden rok. Oraz 0,5% spłacanej części pożyczki, jeśli okres między faktyczną spłatą kredytu a terminem określonym w umowie nie przekracza jednego roku.

Dodaj komentarz