Kredyt w rachunku bieżącym – co to jest?

Kredyt w rachunku bieżącym – co to jest?

Rynek produktów finansowych zarówno w tradycyjnych bankach, jak i prywatnych firmach pożyczkowych stale się rozwija. Praktycznie co chwile jesteśmy zasypywani reklamami nowych ofert. Nic dziwnego, że osoba niezwiązana z finansami może mieć problem z tym, aby odróżnić od siebie niektóre produkty lub powiedzieć, na czym one polegają. Jednym z bardziej przydatnych produktów finansowych dla wielu osób może okazać się kredyt w rachunku bieżącym. Na czym on polega i do kogo jest skierowany? Odpowiadamy.

Kredyt w rachunku bieżącym – co to jest

Ten rodzaj finansowania jest skierowany przede wszystkim do firm i aby go dostać, konieczne jest posiadanie konta bankowego. Fakt, że ten rodzaj kredytu skierowany jest do firm, nie oznacza jednak, że nie może się o niego starać osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a pieniądze miałyby wpłynąć na jej osobiste konto. Może i większość banków nie faworyzuje jedynie dużych firm, które posiadają konto przeznaczone tylko na potrzeby firmy.

Pieniądze uzyskane w taki sposób mogą posłużyć do sfinansowania bieżących potrzeb firmy i zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Aby wziąć kredyt w rachunku bieżącym, właściciel firmy nie musi podawać celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze, a bank nie wymaga udokumentowania tego, w jaki sposób zostały wydane pieniądze. Pieniądze z takiego kredytu można wydać zarówno na opłacenie faktur i spłatę zobowiązań, jak i zakup sprzętu i niezbędnych do pracy materiałów.

Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Tak jak już wspomnieliśmy ten rodzaj kredytu ma przede wszystkim za zadanie pomóc zachować płynność finansową firmy. Dzieje się tak dlatego, że na koncie firmy znajduje się więcej pieniędzy, które są do dyspozycji w każdym momencie. To jaką kwotę będzie mógł wydać właściciel firmy, zależy od tego, jak duży limit przyznał mu bank. Jednak niezależnie od tego ile dodatkowych środków mamy do dyspozycji najważniejsze jest to, że możemy wydać więcej pieniędzy, niż rzeczywiście zgromadziła firma.

W momencie, gdy firma wyda wszystkie pieniądze, które udało się jej zgromadzić samodzielnie, może zacząć korzystać z kredytu. Podczas następnych przychodów na konto firmy bank pobierze całość lub część sumy, jaką firma wykorzystała ze środków kredytu. Taki kredyt ma charakter krótkoterminowy i odnawialny. Taki kredyt można używać wielokrotnie przez okres trwania umowy. Zazwyczaj jest ona zawierana na rok, a po tym okresie możemy ją odnowić lub wynegocjować lepsze warunki. Wszystko zależy od tego, czy kredytobiorca jest zadowolony z dotychczasowego funkcjonowania takiego finansowania.

Dodaj komentarz