Jak nauczyć się wstawać rano – sprawdzone sposoby

Jak nauczyć się wstawać rano – sprawdzone sposoby

Wczesne wstawanie większości z nas kojarzy się niezbyt dobrze. W końcu najczęściej wiąże się to z koniecznością pójścia do pracy. Wyjście spod ciepłej kołdry wcale nie jest takie proste. Jeśli zdecydowanie bardziej od porannych ptaszków zasilasz grono nocnych marków, to wczesne wstawanie może być dla Ciebie trudne. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się tego nauczyć. Możesz, a dziś pokażemy Ci kilka sposobów na to, jak nauczyć się wstawać rano.

Jak nauczyć się wstawać rano?

Przede wszystkim musisz odrzucić z głowy myśl, że to coś złego. Odpowiednie nastawienie pomoże Ci podnieść się rano z łóżka o wiele lepiej niż zastanawianie się „komu to potrzebne”. Po drugie zacznij od małych kroków, jeśli rzucisz się na głęboką wodę od razu, to możesz całkowicie zniechęcić się do porannego wstawania. Jeśli do tej pory wstawałeś po południu i nagle postanawiasz sobie, że wstaniesz o 5, to możemy Ci zagwarantować, że to się nie uda.

Przestawianie się na wcześniejsze wstawanie zacznij od stopniowego nastawiania budzika wcześniej. Na początek możesz ustawić go na 30 minut wcześniej, jeśli już bez problemu się przyzwyczaisz do wstawania o nowej godzinie to znów ustaw budzik na 30 minut do tyłu. Takie przestawianie się może zająć Ci nawet kilka tygodni, ale jest najbardziej komfortowe i nie doznamy szoku, który jest spowodowany nagłą zmianą swojego „wewnętrznego zegara”.

Połóż się wcześniej spać

Prócz stopniowego nastawiania budzika na wcześniejszą godzinę w nauce porannego wstawania pomoże Ci też położenie się spać nieco wcześniej niż zawsze. Jeśli położysz się do łóżka o „normalnej” godzinie, to łatwiej będzie Ci się podnieść z łóżka, niż gdybyś poszedł spać późno w nocy. Jeśli bez sensu przesiadujesz wieczorami na oglądaniu telewizji i przeglądaniu mediów społecznościowych to lepiej zastąpić ten nawyk wczesnym położeniem się spać. Dzięki temu wstaniemy bardziej wypoczęci, nawet jeśli będziemy musieli to zrobić o 6. Pilnuj tego, aby spać ok. 7-8 h. Wtedy Twój organizm zregeneruje siły i nie sprawisz mu aż takiego szoku.

Ustaw budzik daleko od łóżka

Jeśli nie działa na Ciebie stopniowe przestawianie się na wcześniejsze godziny lub po prostu nie masz na to czasu, to możesz zadziałać w trochę bardziej radykalny sposób. Nastaw swój budzik na odpowiednią godzinę, ale zamiast tak jak zawsze kłaść go koło łóżka, połóż go gdzieś dalej. W momencie, gdy zadzwoni, będziesz musiał wstać, aby wyłączyć irytujący dźwięk i najprawdopodobniej nie wrócisz już do łóżka. Jeśli musisz z dnia na dzień wstać o nieludzkiej dla Ciebie godzinie, to jest tak naprawdę jedyny sposób, aby Ci się to udało. Staraj się tez unikać nastawiania drzemek i innych tego typu przedłużaczy snu. Tak naprawdę nic Ci one nie dadzą, a możesz wstać jeszcze bardziej rozdrażniony, niż gdybyś odpuścił sobie kolejną pięciominutową drzemkę w telefonie.

Spraw aby Twój poranek był miły

Nie oszukujmy się, nawet jeśli uda Ci się wcześniej wstać to nie zawsze będzie to miłe doświadczenie. Aby nieco poprawić sobie humor, postaraj się, aby Twój poranek był jak najprzyjemniejszy. Zaparz sobie kawę, zrób pożywne śniadanie i daj sobie trochę czasu na relaks np. przed telewizorem. Wczesne wstawanie może być przyjemne, jeśli podejdziesz do niego w odpowiedni sposób. Dodatkowy czas, który zostanie Ci przed wyjściem do pracy lub szkoły, możesz zagospodarować tak, aby pozytywnie się nastroić do reszty dnia.

Co może Ci dać wczesne wstawanie?

Poranne wstawanie to nie tylko same minusy tak jak się niektórym wydaje. Gwarantujemy Ci, że może być całkiem przyjemne i ma swoje plusy, które właśnie chcemy Ci wymienić. Przede wszystkim możesz przygotować się do wyjścia z domu bez pośpiechu. O wiele przyjemniej będzie Ci przygotowywać ci się rano z poczuciem, że nie jesteś nigdzie spóźniony i masz jeszcze dużo czasu na zrobienie kilku dodatkowych rzeczy. Wczesne wstawanie to też dobry pretekst, aby zrobić rano trening. Ćwiczenia wydzielają endorfiny. Dzięki nim od rana będziesz mieć dobry humor i pozytywne nastawienia do dalszych godzin dnia, który dopiero się zaczyna.

Dodaj komentarz