Odziedziczenie spadku nie zawsze wiąże się z korzyściami finansowymi. Niestety bywają sytuacje, że zamiast dóbr materialnych otrzymujemy w spadku od bliskiej osoby jedynie długi. W takim wypadku nawet przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem. W takiej sytuacji najkorzystniejszym działaniem jest odrzucenie spadku, co pozwala na całkowite pozbycie się problemu. Adwokat Otwock może pomoc Ci uniknięcia długów spadkowych poprzez odrzucenie spadku. Zobacz, jak wygląda ten proces.
Odrzucenie spadku – jak przebiega?
Aby odrzucić spadek, trzeba złożyć specjalne oświadczenie, masz na to 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziałeś się o prawie do otrzymania spadku. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć u notariusza lub przed sądem. Najlepiej będzie, jeśli oświadczenie zostanie złożone na piśmie i będzie opatrzone podpisem. Skutkiem odrzucenia spadku jest to, że nie odpowiadasz za długi zmarłego, ale także nie masz żadnych praw do jego majątku. W sytuacji, w której wiesz, że dana osoba miała jedynie długi, odrzucenie spadku jest najlepszym rozwiązaniem.
W sytuacji, gdy zmarły miał zarówno długi, jak i majątek, warto pomyśleć nad przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Daje to możliwość ograniczonej odpowiedzialności za długi. Oznacza to, że spadkobierca przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe tylko do wartości otrzymanego spadku. Nie ma obowiązku pokrywania długów z własnej kieszeni. Jeśli po spłacie długów z majątku zmarłego zostaną jeszcze jakieś pieniądze, to możesz z nich skorzystać.
Skutki odrzucenia spadku
Po odrzuceniu spadku nie trzeba przejmować się długami zmarłego, jednak jednym ze skutków takiego działania jest zmiana układu dziedziczenia. Oznacza to, że jeśli odrzucisz spadek, to przypada on kolejnym osobom np. Twoim dzieciom. Udziały ze spadku, który odrzucisz, nie znikają i przypadają pozostałym spadkobiercom. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dzieci otrzymały spadek składający się z samych długów, to należy go odrzucić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o odrzuceniu spadku przez poprzednich spadkobierców. Jeśli Twoje dzieci mają dzieci, to one również muszą odrzucić spadek itd.
W przypadku dzieci małoletnich to rodzice lub prawni opiekunowie muszą odrzucić w ich imieniu spadek. Osoby pełnoletnie mogą odrzucić spadek samodzielnie. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składają rodzice lub opiekunowie dziecka, ale o odrzuceniu spadku przez małoletniego ostatecznie decyduje sąd opiekuńczy. W toku tego postępowania sąd sprawdza, czy odrzucenie spadku jest zgodne z interesem dziecka. Wystarczy, że w oświadczeniu znajdą się dowody, że spadek jest zadłużony i może zaszkodzić małoletniemu. Dowodem może być umowa kredytowa zmarłego, wezwania do zapłaty lub dokumentacja komornika.
Odrzucanie spadku w przypadku dzieci nie jest tak proste, jak w przypadku dorosłych dlatego pomoc doświadczonego adwokata może okazać się niezbędna. Warto zasięgnąć porady prawnej i poznać możliwości, które ułatwią i przyśpieszą odrzucenie spadku w imieniu dziecka.